Zastosowanie pianki poliuretanowej – na dachu (część I)

Pianka poliuretanowa co to?

Pianka poliuretanowa służy przede wszystkim jako izolator ciepła. Materiał ten idealnie nadaje się do ocieplenia oraz uszczelnienia budynku. Można pod kątem struktury wyróżnić dwa główne rodzaje pianek poliuretanowych: otwarto-komórkowe oraz zamknięto-komórkowe. Ich właściwości oraz struktura, przyczyniają się do wykorzystania ich w różnych miejscach w budownictwie. Jeśli myśli się o ociepleniu zewnętrznym, który ma posłużyć także jako wodoszczelna bariera, należy wybrać piankę zamknięto-komórkową. Firma Termopian dzięki ponad 30-letniemu doświadczeniu w wykonywaniu ociepleń zewnętrznych stworzyła własny rodzaj piany o strukturze zamkniętych komórek – TermoPianę.

Zastosowanie pianki poliuretanowej

Piankę poliuretanową – TermoPianę może wykorzystywać do ociepleń i uszczelnień dachów, fundamentów, podłóg, ścian oraz stropów. Nakłada się ją na podłoże wykorzystując metodę natryskową. Uniwersalność materiału przejawia się także w ilości rodzajów podłoża, do którego jest przyczepna. Można ją aplikować na m.in.: beton, drewno, papę, blachę a nawet blacho-dachówkę. Z podstawowych parametrów użytkowych (przebadanych i udokumentowanych) można wymienić:

  • deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła wynoszący 0,024 W/mK
  • przesiąkliwość w działaniu słupa wody o wysokości 1 metra w czasie 24 godzin, określono: niedopuszczalne przesiąkanie
  • gęstość pozorną około 45 kg / m3,
  • zawartość komórek zamkniętych równe lub więcej 92%
  • wytrzymałość na ściskanie nie mniej niż 300 kPa
  • wytrzymałość na rozciąganie prostopadłe do powierzchni czołowych nie mnie niż 450 kPa

Ocieplenie i uszczelnienie dachu pianką poliuretanową

Najczęstszym zastosowaniem pianki poliuretanowa TermoPiany jest jej wykorzystywanie do natrysku zewnętrznej strony dachu. Istotnym czynnikiem przy wyborze nowego materiału na dach powinna być eliminacja jego dwóch największych zagrożeń. Szczelności wodnej oraz ucieczki komfortowej temperatury przez mostki termiczne. Zastosowanie TermoPiany daje gwarancję likwidacji obu problemów naraz. Jej idealne właściwości wodoszczelne w połączeniu z ocieplającymi możliwościami, pozwalają na łatwe i szybkie stworzenie nowej powłoki dachu. Zadanie ułatwia też natryskowa metoda aplikacji TermoPiany, przeprowadzana bezpośrednio na istniejące podłoże. Wykorzystanie metody natryskowej pozwala naszej brygadzie na zrobienie nawet do 1000m2 nowego, gotowego pokrycia dachu. Dlatego bardzo często decydują się na nią właściciele hal przemysłowych, magazynów oraz budynków produkcyjnych. Niejednokrotnie istotną cechą przy wyborze TermoPiany jest jego lekkość (nie obciążająca zbytnio konstrukcji dachu) w porównaniu z innymi tradycyjnymi materiałami. Dla Inwestora decyzja o zastosowaniu TermoPiany będzie oznaczać korzyści w postaci nowej dachowej powłoki termo- i hydro-izolacyjnej, wykonanej szybko i w sposób nie zakłócający pracy wewnątrz budynku.

Warto pamiętać, żeby piankę powinno się zabezpieczyć przed promieniami UV, które działają szkodliwie na nią. Idealnie do ochrony pianek poliuretanowych zastosowanych na zewnątrz budynków sprawdza się farba Izolbest, której firma TermoPian jest producentem i dystrybutorem.