Ocieplenie fundamentów pianką pur

Fundament jest podstawą każdego budynku. Dlatego warto zadbać jego ocieplenie oraz o uszczelnienie przed wilgocią. Wykonanie tego w sposób skuteczny zagwarantuje ochronę domu przed szybką stratą ciepła z wnętrza. Pewna hydroizolacja zabezpieczy także strukturę budynku przed przedstawianiem się wody, powodującej korozję. Niszczenie czy zawilgocenie wyższych części budynku, może prowadzić do powstania grzybów i pleśni. Do tego jeszcze potęguje zmrożenie ścian w okresie zimowym, doprowadzając do szybszego wychładzania się budynku. W konsekwencji zwiększając koszty za utrzymanie komfortowego ciepła w pomieszczeniach. Chroniąc fundamenty, musimy dbać o całość konstrukcji. Powstaje więc pytanie, jakich materiałów użyć?

Dostępne metody termicznej izolacji

Do najpopularniejszych należą:

 • Styropian (EPS): to popularny materiał termoizolacyjny wykorzystywany do ocieplania fundamentów.
 • Polistyren ekstrudowany (XPS) to inny rodzaj styropianu. Charakteryzujący się większą gęstością od swojego poprzednika. Jako odmiana ma większą wytrzymałość i stabilność termiczną.
 • Pianka poliuretanowa: materiał izolacyjny o odmianie zamkniętych komórek. Może pochwalić się doskonałą izolacyjnością cieplną. Jest szeroko stosowany w izolacji fundamentów, dachów, ścian oraz podłóg.

Warto, żeby zastosowany materiał pomagał zadbać o hydroizolacje fundamentów. Uszczelnienie można podzielić na dwa rodzaje: izolację poziomą oraz pionową. Pozioma odpowiada za nie przedostawanie się wilgoci z fundamentu w wyższe części domu do zewnętrznych ścian. Stanowi to ochronę przeciwwilgociową przed zjawiskiem kapilarnego podciągania wody. Pionowa zaś, chroni ściany fundamentowe przed wodami opadowymi oraz gruntowymi, które bez odpowiedniego zabezpieczenia mogą przedostać się w głąb podstawy budynku.

Zalety ocieplenia fundamentów pianką PUR

Nasza pianka zamkniętokomórkowa – TermoPiana dzięki swojej strukturze  daje gwarancję skutecznego ocieplenia. Posiada bardzo dobre parametry w tym współczynnik przewodzenia ciepła, który wynosi aż: 0,024 W/mK. Charakterystyka właściwości materiału pozwala stworzyć nową szczelną powłokę, która nie posiada żadnych łączeń oraz szczelin. Likwidujemy tym samym ryzyko występowania mostków cieplnych. Z innych zalet, jakie otrzymuje się przy izolacji fundamentów, warto wymienić wytrzymałość materiału na ściskanie, które określone jest normą PN-EN 826:2013-07 i wynosi: nie mniej niż 300 kPa. Także metoda aplikacji usprawnia i ułatwia całość prac. Natrysk materiału zajmuje tylko jeden dzień. Do tego powłoka w postaci TermoPiany jest przeciwwodna i przeciwwilgociowa. Nasiąka maksymalnie do 2%. Po natrysku tworzy twardą strukturę, która pewnie przyczepia się na podłoża. Warto zaznaczyć, że przyczepność TermoPiany jest uniwersalna w stosunku do różnego rodzaju podłoży. Przylega do betonu, blachy, papy, a nawet drewna.

Etapy natryskowego ocieplania fundamentów

 1. Odsłonięcie fundamentów,
 2. Osuszenie powierzchni do natrysku,
 3. Oczyszczenie i kontrola powierzchni ścian fundamentowych,
 4. Aplikacja pianki pur,
 5. Zabezpieczenie materiału,
 6. Zasypanie i uporządkowanie miejsca prac.

Cena izolacji fundamentów pianą poliuretanową – TermoPianą

Cena końcowa wykonania izolacji stanowi składową wielu czynników. Między innymi:

 • miejsca przyszłych prac,
 • stan aktualnego podłoża pod natrysk,
 • wielkości powierzchni do wykonania
 • poziomu skomplikowania prac.

Przy analizie  tego typu inwestycji warto pamiętać, że cena natrysku pianką poliuretanową zamkniętokomórkową w przyszłości pozwoli zaoszczędzić na kosztach ogrzewania domu. Wszystko to przy jednoczesnej poprawie hydroizolacji budynku. Podsumowując wśród wybranych metod, ciekawą alternatywą zdaje się piana pur. Wyróżnia się doskonałą izolacyjnością cieplną oraz możliwościami skutecznego zabezpieczenia przed wilgocią. Przedstawione zalety pianki zamkniętokomórkowej TermoPiany, podkreślają jej skuteczność jako materiału izolacyjnego.  Jej wybór to nie tylko inwestycja w izolację, ale również w trwałość i efektywność naszego domu. Sprawdź sam naszą izolację natryskową.

Przed ociepleniem fundamentów
Przed pracami
W trakcie ocieplenia fundamentów pianką pur
W trakcie prac