Piana zamkniętokomórkowa. Ocieplenie pianą PUR dachu budynku biurowego.

cze 30, 2022

struktura piany zamkniętokomórkowej

Budynki biurowe to jeden z najważniejszych elementów każdej metropolii. Są one miejscem pracy dla milionów ludzi na całym świecie, mając ogromny wpływ na środowisko naturalne. Są one budowane najczęściej w miastach. Łatwiej jest tam osiągnąć koncentrację ludzi potrzebnych do prowadzenia biznesu oraz ich odbiorców. Powierzchnie biurowe w mieście mają wiele do zaoferowania przedsiębiorcom. Wysoki poziom dostępu do takich usług to ważny czynnik przyciągający inwestorów. Warto zauważyć, że duże zgromadzenia ludzi bardzo często prowadzą do m.in. dużego zanieczyszczenia terenu. Coraz większą wagę przykłada się do ochrony środowiska.

W tym artykule skupimy się na jednej z najlepszych metod ocieplenia i hydroizolacji — pianą zamkniętokomórkową. Dowiesz się, czym jest ta metoda i jak działa. Dlaczego warto ją wybrać do izolacji dachu oraz jakie korzyści przynosi inwestycja w tę technologię? Przekonaj się, że przy wyborze tego materiału uzyskasz to nie tylko komfort cieplny, ale również oszczędność energii.

Ocieplenia pianą zamkniętokomórkową. Budynki biurowe a nowoczesne technologie.

W dzisiejszych czasach technologia odgrywa ogromną rolę w życiu codziennym każdego człowieka. Pomaga nam w pracy, uczeniu się i wielu innych dziedzinach. Ma również duży wpływ na budownictwo, a zwłaszcza na budynki biurowe. Trudność budowania tych obiektów wymusza na inwestorach wykorzystanie najnowszych technologii. Ułatwią one sprostanie potrzebom budowniczym, a później osobom w nich znajdujących się, klientom, jak i pracownikom. Oczekują oni, że będą przebywali w komfortowych warunkach. Biurowce muszą spełniać szereg norm. Muszą być trwałe, odporne, elastyczne oraz ekologiczne. Ekologiczny budynek biurowy to taki, w którym zastosowano dobre materiały izolacyjne. Dzięki nim m.in. ogranicza się wydzielanie CO2, zmniejsza zużycie środków potrzebnych do ogrzewania oraz chłodzenia. Minimalizują hałas i zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób u osób pracujących w nim. Ponadto ekologiczny budynek biurowy powinien mieć dostęp do światła dziennego i posiadać systemy ogrzewania i wentylacji. Jednym z najważniejszych elementów budynku biurowego jest jego dach. Sposobów na zagospodarowanie dachów biurowców jest wiele. Tu z pomocą przychodzi zastosowanie piany o strukturze zamkniętych komórek. Można ją wykorzystać przy nowoczesnych obiektach, ale także budynkach powstałych w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Zastosowanie pianki poliuretanowej ma na celu uzyskanie lepszych parametrów cieplnych. Można ją stosować na dachach pokrytych m.in. blachą, betonem lub papą.

Piana zamkniętokomórkową PUR — co to jest i jak działa?

Piana zamkniętokomórkowa to materiał izolacyjny, który jest stosowany do ocieplania dachów budynków biurowych. Jest to piana poliuretanowa, która charakteryzuje się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną oraz wysoką trwałością. Piana pur ma strukturę w ponad 80% zamkniętych komórek, które stanowią idealny izolator. Dzięki temu skutecznie chroni przed utratą ciepła. Zaletą tego materiału jest bardzo dobrze przyleganie do powierzchni dachu. W ten sposób zapobiegamy utracie ciepła z budynku i oszczędzamy na kosztach ogrzewania. Z innych zalet piany poliuretanowej zamkniętokomórkowej można wymienić również bardzo szybki montaż. Można ją nanosić na różne powierzchnie dachu. Po naniesieniu pianki na dachu tworzy się jednolita warstwa izolacyjna. Warto zaznaczyć, że piana pur jest odporna na działanie wielu czynników atmosferycznych. Dzięki temu, że jest to materiał o dużej gęstości i elastyczności. Jest też wodoszczelny. Podsumowując, to doskonałe rozwiązanie dla izolacji termicznej dachu budynków biurowych.  Jego właściwości izolacyjne oraz wodoszczelne pozwalają na oszczędność energii. Zapewniając przy tym komfortowe warunki pracy wewnątrz budynku.

piana zamkniętokomórkowa
dach z piany zamkniętokomórkowej

Zalety użycia piany zamkniętokomórkowej w budynkach o przeznaczeniu biurowym

Piana PUR to materiał izolacyjny posiadający jeszcze wiele zalet. Niska masa, niska przewodność cieplna, elastyczność oraz odporność na rozciąganie to kolejne z nich. Piana poliuretanowa doskonale sprawdzi się w przypadku dachów o nietypowych kształtach. Z łatwością uszczelni także dachy, na których znajdują się:

 • klimatyzatory,
 • panele fotowoltaiczne,
 • rury przemysłowe,
 • instalacje odgromowe,
 • anteny,
 • wiązki kabli,
 • wentylatory lub otwory wentylacyjne,
 • otwory odprowadzające wodę.

Przewagą piany pur są jej właściwości oraz metoda jej zastosowania. Powłoka z piany poliuretanowej łączy ze sobą likwidację mostków termicznych z wodoszczelnością. Zwiększenie grubości z piany poliuretanowej utrzymuje jej cechy hydroizolacyjne. Poprawia natomiast jej właściwości termiczno-izolacyjne. Po nowej powłoce można chodzić oraz ją odśnieżać. Dachy obiektów biurowych posiadają duże powierzchnie, przez co dużo trudniej pozbyć się z nich wody opadowej. Zastoiny wody są czymś normalnym dla piany pur i nie wpływają negatywnie na jej właściwości.

Lekkość piany (tylko 2 kg/m2 przy warstwie o grubości 3 cm) oraz możliwość jej natrysku bez zdejmowania poprzedniego pokrycia pozwala na jego zastosowanie bez zwiększenia niepotrzebnych kosztów dla inwestora. Zastosowanie piany pur ograniczy wydzielanie dwutlenku węgla do środowiska. Zmniejszy też nakłady na utrzymanie komfortowych warunków dla pracowników obiektów biurowych. W przypadku likwidacji powłoki materiał ten podlega recyklingowi oraz ponownemu użyciu.

Inne metody ocieplenia dachu budynków komercyjnych

Piana może śmiało konkurować z innym, najczęściej stosowanymi materiałami takimi jak:

 • sztywne płyty z wełny mineralnej,
 • styropian,
 • płyty z piany poliuretanowej,
 • membrany foliowe,
 • folie PVC,
 • folie z kompozytów,
 • membrany z EPDM.

Pianę poliuretanową nakłada się poprzez zastosowanie metody natryskowej. Technika ta przyśpiesza pracę, a zarazem sprawia, że nowa powłoka nakładana jest dokładniej. Piana ściśle przylega do podłoża, a w kolejnych warstwach do siebie. Przez co nie posiada żadnych łączeń lub spojeń. Natryskowa aplikacja izolacji ułatwia wypełnienie materiałem łączeń powłoki dachowej ze stabilizatorami czy elementami, które są trwale złączone z dachem. Jak wentylatory czy klimatyzatory. Ułatwia także wejście materiału na pionowe elementy jak murki. Izolacja natryskowa umożliwia dotarcie w trudnodostępne miejsca i nie pozostawiając szczelin. Przez które woda próbowałaby się przedostać lub uciec ciepłe powietrze.

dach budynku biurowego
dach biurowca z piany zamkniętokomórkowej

Dlaczego warto zdecydować się na pianę pur zamkniętokomórkową do izolacji dachu

Jeśli planujesz izolację dachu swojego budynku biurowego, z pewnością zastanawiasz się, jakie materiały wybrać. Może szukasz sposobu na zwiększenie energooszczędności swojego budynku biurowego? Jednym z najlepszych rozwiązań jest pianka poliuretanowa. Co więcej, grubość ocieplenia z piany można dopasować do indywidualnych potrzeb każdego budynku biurowego. Minimalną grubością jest warstwa 3 cm. Zwiększając ją poprawia się parametry ociepleniowe. Lekkość piany pur nie obciąża konstrukcji dachu i nie wymaga stosowania dodatkowych elementów wzmacniających. Materiał ten stosuje się na dachy płaskie, o niewielkim skosie czy szedowe. Nakładanie nowej warstwy ocieplenia nie ingeruje w żaden sposób w prace wewnątrz budynku. Odbywa się nie kolidując z nimi.

Nasza piana zamkniętokomórkowa – TermoPiana

Dachy budynków biurowych powinny zatem spełniać dwie role – uszczelniać przed przeciekami oraz ocieplać. Jako wykonawca takich dachów proponujemy Państwu wykorzystanie naszego materiału. Materiał na bazie piany poliuretanowej zamkniętokomórkowej idealnie sprawdził się na dachach o dużych powierzchniach. Między innymi na dachach obiektów biurowych. Oprócz wyboru najlepiej dopasowanego materiału do potrzeb inwestora, w branży budowlanej szczególnie warto zwrócić uwagę także na dobór wykonawcy. Istotne, żeby posiadał on sprzęt oraz doświadczenie w wykonywaniu podobnych zadań. Dzięki temu inwestor po wykonanej realizacji będzie wiedział, że dokonał najlepszego wyboru.