Izolacja dachu pianką poliuretanową — przewodnik dla inwestorów

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na wykonanie izolacji dachu pianką poliuretanową. Jest to metoda, która cieszy się coraz większą popularnością ze względu na swoją skuteczność i uniwersalność. W niniejszym artykule przedstawimy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące właśnie tego tematu. 

przez natryskiem izolacji
dach z poliuretanu
dach płaski przemysłowy

Izolacja dachu pianką poliuretanową — skuteczna i trwała metoda izolacji

Pianka poliuretanowa (pur) to materiał izolacyjny, który powstaje w wyniku połączenia dwóch komponentów. W procesie produkcji wykorzystuje się specjalne urządzenia. Umożliwiają one jej natrysk bezpośrednio na powierzchnię, którą chcemy izolować. Po nałożeniu materiał szybko twardnieje i tworzy trwałą warstwę izolacyjną. Sprawdza się ona jako sposób na ochronę budynku przed utratą ciepła w okresie zimowym. Osłania także przed nagrzewaniem się w okresie letnim. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat izolacji dachu tym materiałem:

1. Wybór rodzaju — istnieją dwa rodzaje pianki poliuretanowej: otwartokomórkowa i zamkniętokomórkowa. Ich charakterystykę działania dopasowuje i wykorzystuje się do różnych prac. Jak natryski zewnętrzne, wewnętrzne, zalewowe czy wypełniające. Otwartokomórkowy rodzaj służy do ocieplenia poddaszy domów. Odmiana zamkniętokomórkowa służy najczęściej do prac po zewnętrznej stronie dachu. Wykorzystuje się ją także do posadzek oraz fundamentów. Osłania ona budynek przez czynnikami atmosferycznymi oraz ociepla go. Jest bardziej skuteczna w izolacji termicznej i ma bardzo dobre właściwości hydroizolacyjne. 

2. Grubość izolacji — przy strukturze zamkniętych komórek powinna wynosić minimum 3 cm, aby zapewnić skuteczną wodoszczelną powierzchnię. W zależności od rodzaju konstrukcji dachu, jego kształtu oraz sposobu ogrzewania budynku, ta może być większa. Chcąc uzyskać lepszą termoizolację, należy zwiększyć grubość warstwy z pianki.

3. Przygotowanie przestrzeni — przed przystąpieniem do prac natryskowych, należy przygotować powierzchnię dachu. Powinna być ona czysta, sucha i pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń. Usunąć należy wszystkie elementy luźne oraz niepotrzebne jak liście, gałęzie czy kamienie. W przypadku płaskich połaci powinno się zadać także o odprowadzenie wody.

4. Aplikacja natryskowej pianki — nakładana jest za pomocą specjalnego zestawy kończącego się pistoletem. Oczekiwaną grubość uzyskuje się poprzez natrysk warstw jedna na drugą. Każda pojedyncza osiąga do około 1.5 cm grubości. Ewentualne szczeliny i niedoskonałości są wypełniane, zapewniając szczelność, przez wzrastający w każdy możliwy kierunek materiał.

5. Twardnienie pianki — po wzroście, potrzebuje chwili, żeby stwardnieć. Następnie dozwolone jest chodzenie po niej oraz nakładanie kolejnych warstw. Przy wykorzystaniu tej technologii chodzenie po dachu powinno odbywać się w obuwiu z płaską podeszwą.

6. Zabezpieczenie — warstwę piany, która gwarantuje docieplenie oraz wodoszczelność, należy zabezpieczyć. Wykorzystać można specjalnie do tego celu stworzone materiały. Jednym z najlepszych, najtańszych i najwydajniejszych sposobów jest użycie farby do malowania pokryć z pianek pur.

7. Posprzątanie po pracach — zebranie pozostałości i oczywiście odbiór klienta po wykonanych pracach.

Zalety izolacji dachu pianką zamkniętokomórkową

Jedną z najważniejszych zalet jest wysoka skuteczność.

Pianka pur doskonale izoluje i ociepla dach, dzięki wykonaniu warstwy bez łączeń. Przez co nie ma ryzyka powstawania mostków termicznych, które wpływają na utratę energii cieplnej.

Kolejną zaletą wykonania dachu w tej technologii jest jej trwałość. Przy odpowiedniej konserwacji utrzymuje swoje właściwości ponad 20 lat. Dzięki temu izolacja pokrycia dachowego wykonana w ten sposób może przetrwać wiele lat bez potrzeby wymiany. Przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi prace można wykonać bardzo szybko. Aż do 1000m2 w jeden dzień. Stosując metodę natryskową, aplikujemy piankę zamkniętokomórkową bezpośrednio na powierzchnię dachu. Co umożliwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc, utrzymując doskonałą dokładność wykonania. 

izolacja dachu pianka
zabezpieczona izolacja dachu z pianki

Krajowa pianka pur

Z wielu dostępnych rodzajów na naszym rynku my jako wykonawca stosujemy własny produkt. Produkowaną w Polsce — TermoPianę B4500. Od pozostałych odróżnia ją niebieski kolor po naniesieniu. Nasza pianka powstaje na bazie zamkniętokomórkowej struktury. Ma właściwości ociepleniowe oraz hydroizolacyjne. Wykonaliśmy na niej ponad milion metrów2 powierzchni dachów od zewnątrz. Jesteśmy obecni przy jej tworzeniu oraz przy zastosowaniu. Znamy ją i potrafimy wykorzystać jej wszystkie zalety.

Izolacja natryskowa na dachu — jakie grubości pianki pur wybrać?

Wybór odpowiedniej grubości pianki poliuretanowej do izolacji dachu zależy od wielu czynników. Takich jak:

  • kształt dachu,
  • sposób ułożenia materiału,
  • rodzaj pokrycia dachowego, 
  • sposób ogrzewania budynku, 
  • budżet na izolację,
  • wymagania klienta,
  • wymagania do otrzymania dotacji.

Jednym z podstawowych kryteriów, przy wyborze grubości izolacji dachu, jest wartość współczynnika przenikania ciepła U. Współczynnik ten określa, jak dużo ciepła przechodzi przez dach na zewnątrz. Im mniejsza wartość parametru U, tym lepsze właściwości termoizolacyjne. Chcąc jedynie uszczelnić poszycie pianką pur przed przeciekami zaleca się minimum 3 cm grubości materiału. W praktyce jednak, aby osiągnąć satysfakcjonujące wartości, może być konieczne zastosowanie większej grubości izolacji.

Ostateczna grubość izolacji dachu powinna być dobierana indywidualnie dla każdego budynku i jego warunków.  Chcąc kierować się wytycznymi Ministerstwa Infrastruktury, współczynnik przenikania ciepła przegrody dachowej powinien wynosić 0,15 (W/m2k). Zakładając, że aktualnie nie znajduje się na budynku żadna izolacja, żeby osiągnąć wymagane parametry, należy wykonać ocieplenie o grubości 16 cm. Jeśli jednak myślisz o osiągnięciu parametrów dla domu pasywnego (U=0,10) to potrzebujesz natrysku piany na 23 cm. Jeżeli budynek został wybudowany w latach 2007-2013 i posiada już jakąś formę izolacji, to do uzyskania zgodności z aktualnymi przepisami wystarczy jednie 6 cm.

Przy zastosowaniu pianki w izolacji natryskowej dachu nie zachodzi ryzyko zbierania się wilgoci. Dachy płaskie najczęściej wykonane z papy mają już rozwiązany problem zbierania się wilgoci. wewnątrz. Dlatego po wykonaniu na nich montażu piany pur ryzyko to nie zwiększa się. Budowa wewnętrzna przegrody dachowej, posiadanie deskowania, membrany czy innych materiałów do ocieplenia poddasza lub strychu jak wełna mineralna, lub styropian nie wymagają wprowadzenia poprawek. Warto zapytać o skuteczność aktualnej wentylacji i skonsultować się z profesjonalistami. Pomogą oni dobrać odpowiednią grubość izolacji, dostosowaną do indywidualnych potrzeb i warunków powłoki budynku.

Koszt izolacji dachu pianką pur

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu nowej dobrej izolacji poszycia dachowego budynku, warto dokładnie przeanalizować koszty oraz korzyści, jakie wynikają z jej wykonania. Koszt użycia pianki poliuretanowej zależy od wielu czynników. Takich jak rodzaj dachu, jego wielkość oraz stopień zniszczenia. Istnieją jednak pewne ogólne wytyczne, które mogą pomóc oszacować koszt wykonania izolacji. Na ogół cena natryskowego materiału może być wyższa niż tradycyjnych izolacji. Warto jednak zwrócić uwagę na jej trwałość i skuteczność. Cenę natryskowej izolacji podaje się kompleksowo wraz z usługą. Inne metody to najczęściej to tylko cena materiału.

W przypadku zastosowania pianki pur nie ma konieczności wymiany izolacji przez wiele lat. Co przekłada się na niższe koszty w dłuższej perspektywie. Nie ma również kosztu likwidacji oraz utylizacji poprzedniej warstwy izolacyjnej. A to dzięki bardzo dobrej przyczepności materiału. Przez co natrysk odbywa się na już istniejące podłoże.

Ważne jest również, aby wybrać doświadczoną firmę, która zajmuje się takimi technologiami. Fachowa firma zapewni nie tylko profesjonalne wykonanie, ale również poradzi, jakie parametry powinna mieć izolacja pianką pur. Do kolejnych czynników wpływających na cenę można zaliczyć:

  • czas wykonania,
  • grubość natrysku,
  • poziom skomplikowania prac,
  • odległość od wykonawcy.

Izolacja dachu pianką poliuretanową — cena i opłacalność

Ta metoda termoizolacyjna przynosi świetne rezultaty. Jednym z głównych czynników wpływających na decyzję o wykonaniu izolacji pianką zamkniętokomórkową jest inwestycja w przyszłość. Przy użyciu tego materiału trzeba pamiętać o jej długoterminowej opłacalności. Dzięki zastosowaniu pianki poliuretanowej, koszty ogrzewania budynku znacznie się zmniejszą, co przekłada się na niższe rachunki za energię cieplną. Łącząc to z jej zachowaniem właściwości pomimo upływającego czasu, otrzymuje się gwarancję braku konieczności jej częstych wymian. 

Warto też zauważyć, że inwestycja w wodoszczelny i ocieplony dachu pianką pur może przyczynić się do zwiększenia wartości nieruchomości. Przekładając się na pozytywny wpływ przy ewentualnej sprzedaży w przyszłości. Podsumowując, w cenie izolacji natryskowej klient otrzymuje termo i hydroizolację dachu na długi czas. Dlatego opłaca się zainwestować w to rozwiązanie.

Jak wybrać odpowiednią ofertę do izolacji dachu pianką?

Wybór odpowiedniej firmy do zastosowania pianki pur jest kluczowy dla zapewnienia wysokiej jakości i trwałości izolacji. Oto kilka wskazówek, jak wybrać odpowiednią firmę:
  1. Doświadczenie — czy wykonawca ma odpowiednie doświadczenie w takich pracach. Czy posiada na stronie jakieś zdjęcia z podobnych realizacji?
  2. Opinie — można poszukać opinii od poprzednich klientów.
  3. Certyfikaty i kwalifikacje — zapoznaj się czy firma ma odpowiednie kwalifikacje w dziedzinie zleconych czynności. Istotna jest też pełna dokumentacja używanych materiałów.
  4. Technologia i sprzęt — w tej dziedzinie firma musi korzystać z profesjonalnego sprzętu. Ma to ogromny wpływ na korzyści uzyskane przez klienta w przyszłości. 
  5. Wycena i koszty — zapytaj o koszt ocieplenia pianą poliuretanową. Wycena wykonawcy musi być przejrzysta i zrozumiała. Kwoty powinny być adekwatne do proponowanej jakości usługi.
  6. Gwarancja — musi zostać zapewniona gwarancja na wykonaną usługę. W razie jakichkolwiek problemów lub usterek będzie można z niej skorzystać.
  7. Doradztwo — dobrze, jeśli już przed uzyskaniem oferty firma stara się pomóc oraz dopasować parametry do indywidualnych potrzeb. Pozwoli to na wybór najlepszego rozwiązania dla konkretnego dachu. Istotna jest też dostępność do kontaktu ze specjalistą.

Na koniec pozostaje tylko porównać otrzymane oferty. Przeanalizować je oraz wybrać tą, która najlepiej spełni nasze oczekiwania.

Izolacja dachu — jak uniknąć błędów przy izolacji pianką poliuretanową?

  1. Dobór odpowiedniej firmy do wykonania takich prac jest kluczowy dla uzyskania najlepszych wyników. Należy sprawdzić wszystkie wymienione wcześniej czynniki.
  2. Dokładna analiza stanu poszycia. Poznanie problemu oraz wykonanie niezbędnych prac przygotowawczych, Najlepiej na bezpłatnej wizji lokalnej specjalisty.
  3. Wybór odpowiedniej grubości materiału. Do jej ustalenia brane są pod uwagę konstrukcja pokrycia oraz potrzeby klienta. Minimalną jest warstwa 3 cm.
  4. Przy aplikacji materiału trzeba zachować odpowiednie warunki, takie jak temperatura, wilgotność i wiatr. Nieprawidłowe warunki mogą wpłynąć na pogorszenie jakości.
  5. Dobre umiejętności osoby wykonującej natrysk gwarantują warstwę bez szczelin czy luk. Skutkuje to brakiem mostków cieplnych. Szczególną uwagę należy zwrócić przy łączeniach dachu z elementami budynku. Do wrażliwych należą takie jak komin, okna dachowe czy ścianki pionowe m.in. ogniowe.

Termoizolacja budynku — podsumowanie

Podsumowując, pianka zamkniętokomórkowa to bardzo dobra metoda izolacji dachu. Chroniąca przed utratą ciepła oraz przed nagrzewaniem budynku. Gwarantuje hydroizolację oraz ocieplenie, czyli wszystko to, co dobre poszycie dachowe musi oferować. Dba o konstrukcję budynku oraz pomieszczenia w jego wnętrzu utrzymując komfort mieszkańców.  Nowe pokrycie nie posiada motków cieplnych, jest paroprzepuszczalne. Ma świetlne właściwości, o czym świadczy lambda materiału wynosząca λ = 0,024 W/mK. Pomaga także w ochronie przed wilgocią, pleśnią i grzybami. Pozytywnie wpływając na stan techniczny domu. Dodatkowo izolacja ta jest przyjazna dla środowiska. Szczególnie w przypadku zmniejszania emisji dwutlenku węgla związanego z ogrzewaniem budynku, pozwalając zarazem oszczędzić kosztów związanych z ogrzewaniem i klimatyzacją. Podlega także recyklingowi i ponownemu użyciu. Nasza pianka — TermoPiana posiada 2 najważniejsze cechy, jakie powinien posiadać materiał na dach. Ocieplenie oraz wodoszczelność. Dbając o efektywność energetyczną budynku, można ją stosować w obiektach o różnym przeznaczeniu:

Mieszkalnych:

  • domy jednorodzinne,
  • zabudowa szeregowa i bliźniacza
  • wielorodzinna jak bloki mieszkalne czy kamienice

Przemysłowych:

  • halach
  • magazynach,
  • obiekty wielopowierzchniowe.
pianka pur
pomalowana piana