Ocieplenie pianką pur – zalety i wady

pianka pur na dachu

Do zalet ocieplenia pianką pur przede wszystkim trzeba zaliczyć jakość. Charakteryzuje się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, bo tylko 0,024 W/mK. Następną z zalet jest szybkość wykonania prac. Świadczyć może o tym nasza zgrana brygada umiejąca ocieplić prawie 1000m2 powierzchni dachu w jeden dzień. Powstała powłoka dachowa cechuje się kolejną z zalet — nieposiadaniem żadnych wewnętrznych łączeń. Taką budowę z pianki pur cechuje brak mostków termicznych. Jedyną wadą może wydawać się cena. Po pierwsze jednak materiał o najwyższych parametrach jakościowych nie będzie należał do najtańszych. Po drugie koszt ocieplenia z piany poliuretanowej jest kosztem całego kompleksowego wykonawstwa. A nie tylko ceną materiału.

 

 

  1. Ocieplenie a ogrzewanie – czym to się różni?
  2. Sposoby ogrzewania domu
  3. Ocieplenia elementów budynku
  4. Pianka poliuretanowa idealna do izolacji
  5. Jak ocieplenie pianką pur przełoży się na koszt ogrzewania?
  6. Zalety ocieplenia pianką pur dla dachu
  7. Rozwiązanie ocieplenia pianką dla ścian
  8. Ocieplenia z pianki poliuretanowej dla podłóg
  9. Pianka pur do ocieplenia — TermoPiana
  10. Efektywność energetyczna budynków a  ocieplenie
docieplenie pianką pur domu

Ocieplenie a ogrzewanie – czym to się różni?

Ocieplenie a ogrzewanie to dwie różne formy utrzymania odpowiadającej użytkownikom temperatury wewnątrz pomieszczeń. Ocieplenie można traktować jako metodę pasywną. Polega na zastosowaniu jej we wskazane miejsce. Tam tworzy swoistą barierę, która będzie utrudniać przedostawanie się, czyli stratę ciepła z budynku. Ogrzewanie jest metodą aktywną. Po jej instalacji reguluje temperaturę, reagując na warunki zewnętrzne. Przez co utrzymuje ustawioną przez właściciela temperaturę. Do jej zachowania wykorzystuje energię. Obie metody mają wspólny cel, wspierają i dopełniają się. Ocieplenie jest dla  inwestora kosztem jednorazowym — przy jej wykonawstwie (który ponosi raz na wiele lat). Przy ogrzewaniu oprócz kosztu instalacji dochodzą jeszcze koszty zużywanej energii oraz konserwacji sprzętu. Ceny energii potrzebnej do ogrzewania stale rosną. Przez co właściciele budynków starają się je zminimalizować. Najprostszym sposobem jest zastosowanie jak najlepszych materiałów do ocieplenia. Dokonując wyboru, warto się z nimi zaznajomić i dopasować do zaplanowanych lub aktualnych systemów grzewczych swojego obiektu.

Sposoby ogrzewania domu

Wraz z rozwojem technologii możliwości ogrzewania budynków jest coraz więcej. Do najpopularniejszych należą:

1. Gazowe ogrzewanie — cechuje go mała problematyczność. Koszty eksploatacji są umiarkowane.  Jeżeli to możliwe, właściciele najczęściej wykorzystują właśnie taki sposób.

Do zalet takiego sposobu możemy zaliczyć:

  • bezobsługowość w działaniu
  • automatyzację utrzymania temperatury
  • pozytywny wpływ dla środowiska poprzez zmniejszenie emisji CO2
  • łatwą dostępność do wykonawcy
  • duży wybór sprzętu
  • technologicznie zaawansowany sprzęt o wysokiej wydajności
  • łatwość instalacji poprzez niewielki rozmiar
  • brak potrzeby wydzielenia specjalnego pomieszczenia
  • możliwość instalacji całego układu z własnym zbiornikiem

2. Kocioł na olej opałowy — swoje lata świetlności miał kilkanaście lat temu. Spowodowane było to tanim materiałem, który wraz z upływem lat stawał się coraz droższy. Do dziś nadal wiele budynków nadal korzysta z tej metody ogrzewania. Prosty w obsłudze nie wymaga za wiele uwagi. Korzystanie z niego niesie za sobą także wady. W postaci wysokiej ceny surowców oraz potrzeby wydzielenia specjalnego pomieszczenia w budynku na jego postawienie.

3. Piec korzystający z paliw stałych — najczęściej na drewno lub węgiel. Są także nowsze wersje na pellet lub ekogroszek. To najtańsza z możliwych opcji. Oprócz tego ich atutem jest:

  • prosta budowa
  • łatwa obsługa

Problemem może okazać się wysoka emisja dwutlenku węgla do atmosfery.

4. Domowy kominek — jako jedyne źródło ciepła w domu. Najlepiej sprawdza się rodzaj z płaszczem wodnym. Odbiorcami takich metod najczęściej są właściciele domów jednorodzinnych o nie dużych powierzchniach. Należy pamiętać, że takie kominki potrzebują specjalnie sezonowanego drzewa. Takie rozwiązanie nie należy jednak do najtańszych.

5. Pompa ciepła — nowoczesna technologia. Pozwala ona tylko przy użyciu prądu na wytarzanie energii cieplnej. Rozróżnia się dwa rodzaje pomp: gruntowe oraz powietrzne. Pomimo że wersje gruntowe mogą pochwalić się wysoką efektywnością, to powietrzne są bardziej popularne. Decyduje o tym cena inwestycji, która w wersji powietrznej jest znacząco niższa. Na dodatek przy zastosowaniu pompy powietrznej nie trzeba spełniać wymaganych warunków technicznych.

6. Fotowoltaika — nowoczesne i bardzo popularne. Do głównych plusów można zaliczyć:

  • tworzenie własnego prądu
  • wsparcie finansowe przy instalacji z programów rządowych
  • możliwość ogrzewania tylko dzięki wykorzystaniu prądu np. panele na podczerwień
  • możliwość łączenia z innymi metodami ogrzewania jak pompy ciepła
  • zmniejszenie rachunków za prąd całego domostwa

Ocieplenia elementów budynku

Niezależnie od użytej instalacji do ogrzewania należy wesprzeć ją poprzez izolację cieplną. Sposobów jest bardzo wiele. Od tradycyjnych jak styropian czy wełna, aż po izolacje natryskowe m.in. z pianki poliuretanowej. Podstawowymi elementami budynku podlegającymi ociepleniu są: dach, ściany oraz podłoga. Przy odpowiednim zabezpieczeniu wspomnianych części materiałem o dobrej jakości zagwarantujemy możliwie jak najmniejsze koszty ogrzewania. W nowo budowanych obiektach łatwo zaplanować odpowiednią grubość izolacji do zastosowania. W termomodernizacjach, starszych już użytkowanych budowlach, warto kierować się aktualnymi wymaganiami Ministerstwa Infrastruktury. Wykonawcy każdej z metod doradzą jakie grubości ich materiałów je spełniają.

Pianka poliuretanowa idealna do izolacji

Chcemy Państwo polecić jedną z nowych technologii, czyli piankę poliuretanową. Struktura pianki pur sprawa, że idealnie nadaje się do zewnętrznych izolacji. Oprócz właściwości ocieplających posiada także właściwości wodoszczelne. Połączenie tych dwóch cech sprawia, że jako materiał zewnętrzny jest on jednym z najlepszych rozwiązań. Jego duża przyczepność pozwala na wykorzystanie go na wielu pokryciach jak: beton, drewno czy konstrukcje stalowe. Nakładanie pianki metodą natryskową ułatwia jego wykorzystanie w nierównych i ciężko dostępnych miejscach. Pianka nie obciąża dachu budynku, bo waży tylko 2 kg/m2 przy grubości 3 cm.

Jak ocieplenie pianką pur przełoży się na koszt ogrzewania?

Do wyliczenia oszczędności na kosztach ogrzewania watro poznać, którędy i w jakich ilościach ciepło ucieka. Z wymienionych elementów dużą uwagę należy zwrócić na dach. To tam odnotować można największe straty. W niektórych przypadkach wynoszą nawet do 25%- 30%. Względem ścian oraz podłóg dużo zależy od powierzchni, jakie posiadają. Najprostszym rozwiązaniem, żeby uzyskać informacje potrzebne do wyboru odpowiedniego materiału, jest zastosowanie wzoru na ilość ciepła, jakie przenika przez przegrodę budowlaną. Będziemy w stanie wtedy porównać, w których miejscach tracimy najwięcej, a które są już dobrze zaizolowane. Wnioski te pomogą nam docieplić budynek w najbardziej stratnych obszarach. Do obliczenia potrzebujemy 3 podstawowych informacji:

  • współczynnika przenikania ciepła, jakie posiadają zastosowane materiały (U)
  • powierzchnie, jakie posiada wyszczególniona przegroda budowlana (A)
  • różnice, jakie występują po obu stronach wcześniej wybranej przegrody (ΔT)

Pomnożenie tych czynników pozwoli nam otrzymać ilość przenikającego ciepła. (q)

Wzór:  q = U∙A∙ΔT

Jeśli nie decydujemy się na rozwiązanie teoretyczne, można zastosować metodę praktyczną. W tym celu należy zastosować badanie termowizyjne. Jest to usługa polegająca na wykonaniu termografii budynku. Rozumie się przez to wykonanie zdjęć lub przekaz obrazu kamery na żywo, wskazującą temperaturę powierzchni budynku. Badanie to dzięki promieniowaniu podczerwonym pozwala zlokalizować miejsca, w których dochodzi do największych strat ciepła. Pozwala też dokładnie ocenić aktualny stan izolacji budynku. Termowizja może być wykorzystywana do wykrywania nieszczelności w przegrodach zewnętrznych. One zwykle są przyczyną największych strat ciepła. Metodę tą stosuje się także do wykrywania nieszczelności w instalacjach grzewczych, mogących prowadzić do nieefektywnego wykorzystywania energii. Prostota badania polega na wykorzystaniu kamery termowizyjnej, które czasie rzeczywistym pokazują temperaturę powierzchni. Przy pomocy różnych kolorów (przypisanych do temperatury) ukazuje miejsca różniące się od siebie temperaturą. 

W największym uproszczeniu najzimniejsze miejsca mają barwę fioletową i niebieską. Następnie poprzez żółty, pomarańczowy aż do najcieplejszego czerwonego. Punktowe miejsca wyróżniające się kolorami żółtymi lub – co gorsza – czerwonymi na powierzchni naszego budynku, uznaje się za mostki cieplne. Najczęściej powstają one na łączeniach przegród budowlanych lub stykach z drzwiami oraz oknami. Doprowadzają one do największych strat ciepłego powietrza z wewnątrz budynku. W tych miejscach w szczególności powinniśmy poprawić nasze ocieplenie.

 

Zalety ocieplenia pianką pur dla dachu

Budowa dachu bardzo często wymusza zastosowanie odpowiedniej formy ocieplenia. Nie chcąc tracić przestrzeni wewnątrz pomieszczeń najlepiej wybrać natrysk pianki poliuretanowej zamkniętokomórkowej od zewnętrznej strony. To najczęstszy wybór przy dachach płaskich oraz o niewielkim spadku. Izolacja natryskowa z pianki nie wymaga pozbywania się starej powłoki dachowej. Niezależnie czy aktualnym pokryciem jest papa, czy beton, aplikacje wykonuje się bezpośrednio na nią. Piankę zabezpiecza się tylko farbą przeciwko UV. Technologię tą wybierają właściciele budynków przemysłowych i magazynów. A także spółdzielnie, wspólnoty oraz właściciele domów jednorodzinnych. W przypadku dachów o wyższym kącie nachylenia wykorzystuje się ocieplenia wewnętrzne. Popularne tutaj występują: piany poliuretanowe otwarto komórkowe, wełny mineralne czy celuloza. Materiały te nie muszą być jednak wodoszczelne. Mają zadanie jedynie ociepleniowe. Jak przy każdym ociepleniu warto i tutaj postawić na materiał nie pozostawiający mostków cieplnych.

ocieplenie baloknu

Rozwiązanie ocieplenia pianką dla ścian

Podstawą do wyboru i zastosowania materiału do ocieplenia jest technologia, w jakiej wykonane zostały ściany. Materiały do budowy ścian charakteryzują się różnym parametrami oraz wytrzymałością. W niektórych do poprawy właściwości izolacyjnych wykorzystuje się nawet specjalne dodatki z wełny mineralnej lub styropianu. Przy ścianach zewnętrznych wymienione materiały są też najczęściej wykorzystywane. Piana poliuretanowa idealnie sprawdzi się przy nieregularnych kształtach lub ścianach zabudowanych między innymi przez deski elewacyjne.  Piana natryskowa idealnie odnajduje się też przy wypełnianiu ścian wewnętrznych powstałych z płyt regipsowych czy desek. Wykorzystanie jej daje pewność izolacji każdej możliwej szczeliny oraz stworzenia jednej powłoki bez łączeń. Piankę zabudowuje się ze względów na estetykę. Jej charakterystyka powoduje, że oddaje kształt podłoża, przez co pomimo skuteczności nie tworzy równej powierzchni. Dzisiejsze wymagania termoizolacyjne dla ocieplenia ścian żądają od nowo powstających budynków przy użyciu ocieplenia z białego styropianu o współczynniku λ = 0,042 W/mK  minimalnej grubości 18 centymetrów. Dla porównania te sam wynik uzyskamy przy zastosowaniu tylko 11 cm piany zamkniętokomórkowej.

ocieplenie ścian pianka pur

Ocieplenia z pianki poliuretanowej dla podłóg

Kolejna z przegród — podłoga. Ocieplenie jej nie jest tak oczywiste dla każdego, jednak bardzo potrzebne. Izolacje zastosowane w tym miejscu warto rozdzielić na budynki z piwnicami lub bez. Starsze budownictwo cechowało się posiadaniem pomieszczeń poniżej poziomu ziemi. Przy budowie nowych nowe coraz częściej rezygnuje się z tego. Piwnice są pomieszczeniami nieogrzewanymi, co prowadzi do wychładzania pomieszczeń nad nimi. Piankę pur wykorzystuje się do ocieplenia stropów piwnic. Dzięki czemu oddziela się chłód od ogrzewanych pomieszczeń wyżej, nie tracąc ciepła wypychanego przez chód poniżej. W nowym budownictwie do ocieplenia podłogi najczęściej wykorzystuje się styropian, polistyren ekstrudowany XPS, keramzyt, płyty z twardej wełny mineralnej oraz piankę pur. Materiały ocieplające stosuje się na izolację przeciwwilgociową. Piankę pur dzięki dobrym właściwością hydroizolacyjnym można także pod. Dzięki czemu nie ogranicza nas jej grubość.

Przy podłogach warto wspomnieć o fundamentach, gdzie poliuretanowy materiał nadaje się idealnie. Po co natryskiwać fundamenty? Ten element budynku stanowi podstawę. Dlatego jego ocieplenie oraz izolacja przeciwwilgociowa jest tak istotna. Nie zadbanie o ochronę prowadzi do:

  • powstania pleśni oraz grzybów w środku pomieszczeń
  • zawilgocenia wyższych kondygnacji budynku
  • korozji biologicznej
  • korozji chemicznej
  • pęknięć fundamentów
  • szybszej utraty ciepłego powietrza z budynku

Pianka oprócz świetnych właściwości ocieplających jest też wytrzymała na ściskanie oraz wodoszczelna. To sprawia, że jest jednym z najlepszych wyborów do zastosowania na podłodze oraz fundamentach naszych budynków.

ocieplony pianka pur taras
ocieplenie pianką pur podłogi

Pianka pur do ocieplenia — TermoPiana

W branży budowlanej jak w żadnej innej cenione jest doświadczenie wykonawcy. Nasza firma od ponad 30 lat zajmuje się izolacjami natryskowymi. I jak nikt inny poznał tę technologię ocieplenia pianką pur. To i wieloletnia współpraca z klientami doprowadziła to do powstania naszego produktu TermoPiany B4500. Produkt bazujący na pianie pur zamkniętokomórkowej na pierwszy rzut oka wyróżnia niebieski odcień natryśniętej pianki. Posiada jeden z najlepszych parametrów cieplnych na rynku — współczynnik przewodzenia ciepła λ  – 0,024 W/mK.  Jest największym wrogiem mostków termicznych, a to one skutkują największymi stratami ciepłego powietrza. TermoPiana powstaje dopiero na miejscu prac poprzez połączenie dwóch różnych składników.  Reakcja powodująca jej stworzenie musi odbywać się w określonych warunkach. Musi także zostać wykorzystany specjalistyczny sprzęt, który między innymi pozwoli na zachowanie bardzo wysokich ciśnień.  Dzięki temu otrzymuje się piankę pur o określonych strukturze oraz właściwościach. Nasz produkt można zaliczyć do wyrobów ekologicznych.  Podlega on recyklingowi oraz ponownemu użyciu. Podnosi efektywność energetyczną budynku, zmniejszając: koszty ogrzewania i wydzielanie CO2 do atmosfery dbając o środowisko.

Efektywność energetyczna budynków a ocieplenie

Przy tematyce ogrzewania oraz ocieplenia nie sposób wspomnieć o temacie efektywności energetycznej budynku. Co to? w najprostszych słowach to ocena, jaką nasz budynek otrzyma. Poziom oceny uzależniony jest od sprawności, jaką nasze instalacje oraz materiały razem osiągają. Im lepsza ocena, tym lepsza efektywność, a co za tym idzie mniejsze zużycie energii. Werdykt wydawany jest na podstawie wskaźnika wartości EP [kWh/(m²rok)]. Bierze on pod uwagę zapotrzebowanie na energię wybranej instalacji grzewczej. Przy jednoczesnym wyniku, jakie osiągają nasze ocieplone przegrody budowlane. Szczegółowe wymagania określane są przez przepisy prawa. Między innymi rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakie powinny spełniać budynki. Dbając o środowisko, akt prawny wymaga od budujących na przestrzeni lat stopniowego zwiększenia parametrów efektywności energetycznych. Jeśli interesuje nas indywidualne zapotrzebowanie naszego budynku, możemy zlecić zrobienie świadectwa charakterystyki energetycznej. Informację w nim zawarte wprost przedstawią np. koszt rocznego zapotrzebowania energetycznego. Ułatwi to właścicielowi lub najemcom określenie przyszłych kosztów utrzymania obiektu budowlanego.

pianka pur na dachu hali przemysłowej
ocieplony dach z pianki
warstwa ocieplająca dach bloku mieszkalnego