Ocieplenie natryskowe. Zalety użycia piany pur od zewnątrz

Dlaczego warto zastosować ocieplenie natryskowe pianą PUR? Ocieplenie dachu jest szczególne ważne z punktu widzenia rozsądnego użytkowania budynku. Dzięki dzisiejszej technologii oraz badaniom wiemy, że przez dach ucieka najwięcej ciepła z pomieszczeń. Każdy właściciel dba o zachowanie komfortowej temperatury w domu, przy jednoczesnym niskim koszcie jej utrzymania. Dzięki dobrze dobranym materiałom można w optymalny sposób zniwelować ryzyko wzrostu rachunków za ogrzewanie bądź klimatyzacje. Ocieplenia można podzielić na miejsce zastosowania: zewnętrzne i wewnętrzne.

 

Zalety ocieplenia natryskowego od zewnętrznej strony dachu

Do podstawowych zalet zastosowania ocieplenia zewnętrznego można zaliczyć brak ingerencji prac termomodernizacyjnych wewnątrz budynku. W przypadku hal produkcyjnych czy magazynów skutuje to niezatrzymywaniem produkcji wewnątrz na czas prac ociepleniowych. Ponadto utrzymana jest czystość wewnątrz budynku. Termomodernizacja wpływa korzystnie na efekt wizualny obiektu budowlanego. Co istotne przy zastosowaniu zewnętrznego ocieplenia budowla nie traci na swojej wewnętrznej przestrzeni użytkowej. Z zewnątrz łatwiej także uzyskać ocieplenie bez mostków cieplnych. Związane jest to z mniejszą ilością przeszkód występujących od zewnętrznej strony. Każde dopasowane i rozsądne ocieplenie to także oszczędności w eksploatacji budynku dla klienta.

Ocieplanie metodą natryskową – cena

Co składa się na cenę ocieplenia pianką budynku? Największy wpływ na ostateczną kwotę ma ilość materiału. Wynika to z ilości zużytego materiału do osiągnięcia wybranej przez klienta grubości ocieplenia. Oczywiście grubość warstwy przekłada się potem na właściwości izolacyjne. Dlatego im większa, tym lepsze parametry (a co za tym oszczędności). Do pozostałych czynników można zaliczyć koszty pracowników, powierzchnię prac oraz odległość prac. Każdy wykonawca po uzyskaniu wstępnych informacji jest w stanie podać przybliżony koszt wykonania prac za 1m2. Do kwoty netto należy doliczyć podatek, który w przypadku budynków mieszkalnych wynosi 8%. Dla pozostałych to 23% vat-u. W cenie zawierać powinna się kompleksowa usługa. Między innymi: sprzęt, dojazd, przygotowania prac, ich wykonanie, aż po zabezpieczenie warstwy izolującej. Do zadań klienta należy tylko udostępnienie miejsca wykonania.

nakładanie ocieplenia natryskowego
natrysk ocieplenia

Sprawdzony wykonawca 

Przed każdym klientem pojawia się pytanie o dobór najlepszego materiału, technologii do izolacji natryskowej. Wybór sprawdzonego i doświadczonego wykonawcy jest równie ważny. Firma Termopian od 30 lat zajmuje się usługami natryskowymi. Wykonaliśmy ponad 1 000 000 m2. Sprawdzone brygady mierzyły się z wieloma wyzwaniami. Nasze doświadczenie zaowocowało kilkoma własnymi produktami, które z powodzeniem wprowadziliśmy na rynek materiałów budowlanych. Do ociepleń zewnętrznych powstał produkt o nazwie TermoPiana. Dobry wykonawca zna wykorzystywany materiał oraz ma umiejętności i możliwości jego stosowania. Maksymalny potencjał piany PUR uzyskuje się dzięki wykorzystaniu metody natryskowej.

Warunki do natrysku pianki

Podczas nakładania piany poliuretanowej o strukturze zamkniętych komórek warto uwzględnić zasady związane z poprawną aplikacją. Są to między innymi warunki atmosferyczne:

  • temperatury: podłoża 10°C i otoczenia 12°C,
  • wilgotność powietrza poniżej 70%,
  • prędkość wiatru nie może przekraczać 2,5 m/s.

 

Korzyści z piany PUR zamknięto-komórkowej

TermoPiana to materiał z piany PUR zamknięto-komórkowej. Posiada ona charakterystyczny niebieski kolor. Cechą wyróżniającą pianę poliuretanową o tej gęstości jest przede wszystkim jego struktura. Tworzy ona nową bezspoinowa powłokę bez szczelin i dziur, pozwalając uniknąć mostków cieplnych. Piany PUR mają bardzo dobrą przyczepność do podłoża. Można je stosować na papę, blachę czy beton. Najczęściej nakładanie piany PUR nie wiąże się z uprzednim demontażem starego podłoża. TermoPiana posiada bardzo dobry parametr izolacyjności 0,024 W/mk. Nową powłokę uzyskuje się dzięki metodzie natryskowej. Dwa komponenty, poprzez węże podawane są do pistoletu, gdzie łączą się, tworząc pianę poliuretanową. Z pistoletu trzymanego na dachu przez doświadczonego aplikatora, przetworzony materiał nakładany jest na docelowe podłoże. W jednej warstwie piana powinna urosnąć maksymalnie do 2 cm. Od ilości warstw, natryskiwanych, jedna na drugą, zależy jaki końcowy parametr izolacyjności będzie mieć cala przegroda.

ocieplenie natryskowe na dachu płaskim
ocieplenie natryskowe z piany pur

Dodatkowe atuty ocieplania 

Oprócz funkcji ocieplającej dach pełni funkcję hydroizolacyjną, a także chroni przed wiatrem. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie TermoPiany. Z uwagi na fakt, że jest ona całkowicie wodoszczelnym materiałem. Inwestor pozbywa się problemów przeciekania powłoki dachowej. Do uzyskania powyższych parametrów wystarczy już powłoka o grubości 3 centymetrów. Właściwości wodoszczelne naszego materiału zostały potwierdzone badaniami oraz atestami z Państwowych Instytutów.

Wybór piany PUR jest prosty

Na tak ważną część budynku, jak dach, powinno zastosować się jeden z najlepszych materiałów do ocieplenia natryskowego. Duża ilość zalet, jej wszechstronność oraz zdolności hydroizolacyjne świadczą o idealnym dostosowaniu do potrzeb TermoPiany. Doświadczony wykonawca zapewni Klientowi przy jego użyciu pewność solidnego ocieplenia.