Skuteczne zabezpieczenie piany PUR – Izolbest

Zabezpieczenie piany pur

Technologia oparta na natryskowej aplikacji pianki poliuretanowej stanowi obecnie jedną z najskuteczniejszych metod izolacyjnych. Piana PUR, dzięki swym doskonałym właściwością termo i hydroizolacyjnym, znajduje zastosowanie zarówno w nowoczesnym budownictwie opartym na ekologicznych i energooszczędnych projektach, jak i już istniejącym, wymagającym modernizacji.

Wykorzystywana najczęściej na dachach płaskich daje gwarancję:

 • ocieplenia
 • uszczelnienia
 • niskiej masy własnej nieobciążającej konstrukcji
 • redukcji mostków cieplnych
 • szybkiego wykonania

Wieloletnia działalność na rynku i uzyskane doświadczenie pozwoliło na opracowanie receptury TermoPiany. Posiada ona jak dotąd jedne z najwyższych na rynku parametrów izolacyjnych. W tym współczynnik przewodzenia ciepła (λ) wynoszący 0,024 W/mK.

Zabezpieczenie pianki poliuretanowej
Farba chroniąca przed UV

Czym zabezpieczyć piankę poliuretanową przed promieniowaniem UV?

Na początku warto odpowiedzieć, dlaczego należy zabezpieczać pianę? Najprościej, jest ona wrażliwa na działanie promieniowania UV, co może powodować:

 • rozpad wiązań chemicznych w strukturze poliuretanu. Co skutkuje pogorszeniem jego właściwości fizycznych, takich jak wytrzymałość mechaniczna i elastyczność.
 • zmniejszenie właściwości izolacyjnych piany poprzez zmiany w jej strukturze, zmniejszając jakość ocieplenia.
 • skrócenie trwałości pianki PUR. Materiał ten będzie wymagał częstszej konserwacji, co może generować dodatkowe koszty.

Aby ochronić piankę PUR przed promieniowaniem UV, można zastosować farbę do pianek poliuretanowych. Dobrej jakości farby mogą pochwalić się dobrą wytrzymałością i trwałością.

Farba Izolbest świetnie chroni przed szkodliwym dla pianki poliuretanowej promieniowaniem UV. Ma udokumentowaną: wytrzymałość na rozciąganie ≥ 1,0 MPa, wydłużenie przy zerwaniu to aż ≥ 200%. Może także pochwalić się brakiem zmian w postaci złuszczeń, spękań, spurchleń przy badaniu odporności na starzenie. Do tego jest nietoksyczna i w swoim składzie nie posiada lotnych rozpuszczalników. Jej bardzo dobra przyczepność pozwala na zastosowanie na pianach poliuretanowych, a także blachach czy betonie.

Farba farbie nierówna, dlatego warto zwrócić uwagę na zachowanie przez nią elastyczności. Poliuretanowy materiał „pracuje” m.in. powodu temperatury. Co może powodować pęknięcia, szczególnie w niskich temperaturach. Często nie wytrzymują one rozciągania, przez co prowadzi to do popękania lub łuszczenia jej. Przykładem tego mogą być te zdjęcia:

Uszkodzona słaba powłoka
Zniszczona powłoka słabej jakości

Zabezpieczenie pianki jest konieczne, żeby nowa powłoka gwarantowała wysoką jakość przez wiele lat. Dlatego warto postawić na sprawdzoną farbę Izolbest.

 

Izolbest — farba do pianki pur

Izolbest jest to farba, którą stosuje się w celu zabezpieczenia powierzchni pokrytych pianą PUR. Chroni przed destrukcyjnym działaniem czynników zewnętrznych takich jak kwaśne deszcze czy promienie UV. Starannie dobrana receptura, zawierająca w swoim składzie aż 60% składników stałych, co czyni farbę po nałożeniu elastyczną powłoką odporną na niskie temperatury. Warstwa ta nie pękając ani nie łuszcząc się, skutecznie zabezpiecza poliuretan przed zniszczeniem. Występuje ona w formie płynnej o kolorze bordowym, szarym lub białym. Niemniej na specjalne zamówienie klienta producent oferuje także szereg innych kolorów. Warto zatem wziąć pod uwagę zastosowanie w termoizolacji budynków połączenia tych dwóch materiałów. W pierwszej kolejności zastosowanie piany PUR, którą następnie pokryjemy ochronną farbą Izolbest. Rozwiązaniem takim zyskujemy nie tylko bardzo dobrą termoizolację, która w przyszłości przyczyni się do niższych kosztów ogrzewania, ale również zabezpieczamy materiał.

Izolbest gwarancją słusznej decyzji

Bez wątpienia istotny w branży budowlanej jest czas. Dlatego inwestorzy tym chętniej sięgają po produkty, które zapewniają im szybką i łatwą aplikację. Farba Izolbest dzięki swej jednoskładnikowej strukturze trafia do klienta jako materiał gotowy do zastosowania. Nie tracimy tym samym czasu na pracochłonną produkcję z półfabrykatów. Co istotne, mamy pewność, że produkt, który nakładamy, jest dokładnie taki, jak powinien. Ta cecha sprawia, że po takie rozwiązanie mogą sięgnąć zarówno laik, zainteresowany zabezpieczeniem dachu na własny użytek, jak i firma budowlana działająca na większą skalę. Co równie istotne do nałożenia farby nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, którego koszt, czy też możliwość zdobycia zniechęca. Jak podaje producent, farbę Izolbest z powodzeniem nałożymy:

 • wałkiem malarskim
 • szczotką
 • pędzlem
 • specjalistycznym hydrodynamicznym natryskiem maszynowym

Farba idealna dla izolacji z pianki zamkniętokomórkowej na dachu płaskim

Dostępność produktu to kolejna zaleta tej metody. Ze względu na fakt, że Izolbest jest wytwarzany przez polskiego producenta, mamy gwarancję. Decydując się na te materiały, zostaną one  wysłane nawet tego samego dnia. Ponadto farba ta dedykowana jest zarówno dla domów jednorodzinnych, jak i większych obiektów przemysłowych. Producent dysponuje pojemnikami przeznaczonymi na mniejsze potrzeby – 15 kg. Jak i ilości konieczne do zaaplikowania materiału na duże hale przemysłowe – 250 kg.

Dobry wybór dla Twojego dachu

Zabezpieczenie naszymi produktami: pianką pur – TermoPianą w połączeniu farbą Izolbest jest solidnym rozwiązaniem. Przeznaczonym do ocieplenia i hydroizolacji dachu zarówno klienta indywidualnego, realizującego inwestycje na potrzeby własne, jak i przedsiębiorstw poszukujących nowoczesnych i skutecznych rozwiązań. Tego rodzaju powłoka dachu gwarantuje wysoką jakość będącą zabezpieczeniem budynków na wiele lat.

Dach papowy - etap 1
Natrysk pianki - Etap 2
Zabezpieczenie dachu z pianki - Etap 3