Pianka do dociepleń dachów 

Pianka poliuretanowa służy przede wszystkim jako izolator ciepła. Materiał ten idealnie nadaje się do uszczelniania oraz docieplania dachów. Pod kątem struktury produktu wyróżnić można dwa główne rodzaje pian: otwarto-komórkowe oraz zamkniętokomórkowe. Ich właściwości oraz charakterystyka, przyczyniają się do ich wykorzystania w różnych miejscach w budownictwie. Jeśli myśli się o ociepleniu zewnętrznym, który ma posłużyć także jako wodoszczelna bariera, należy wybrać piankę zamkniętokomórkową. Firma Termopian dzięki ponad 30-letniemu doświadczeniu w wykonywaniu ociepleń zewnętrznych stworzyła własny rodzaj piany o strukturze zamkniętych komórek – TermoPianę.

Właściwości piany poliuretanowej na dachu

Pianka pur zamkniętokomórkowa to materiał izolacyjny, który charakteryzuje się wysoką wydajnością termiczną oraz trwałością. Proces produkcji tej pianki polega na mieszaniu dwóch składników: polioli i izocyjanianu, które reagują ze sobą. Dzieje się to pod wpływem specjalnych katalizatorów, tworząc trwałą piankę o zamkniętych komórkach.

Piankę poliuretanową – TermoPianę może wykorzystywać do ociepleń i uszczelnień dachów, fundamentów, podłóg, ścian oraz stropów. Nakłada się ją na podłoże dzięki metodzie natryskowej. Uniwersalność materiału przejawia się także w ilości rodzajów podłoża, do którego jest przyczepna. Można ją aplikować na m.in.: beton, drewno, papę, blachę, a nawet blacho-dachówkę. Z podstawowych parametrów użytkowych (przebadanych i udokumentowanych) można wymienić:

  • deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła wynoszący 0,024 W/mK
  • przesiąkliwość w działaniu słupa wody o wysokości 1 metra w czasie 24 godzin, określono: niedopuszczalne przesiąkanie
  • gęstość pozorną około 45 kg / m3,
  • zawartość komórek zamkniętych równe lub więcej 92%
  • wytrzymałość na ściskanie nie mniej niż 300 kPa
  • wytrzymałość na rozciąganie prostopadłe do powierzchni czołowych nie mniej niż 450 kPa.

Zalety pianki pur zamkniętokomórkowej

  • Doskonała Izolacja cieplna: skutecznie redukuje przepływ ciepła, zapobiegając utracie energii cieplnej z budynku.
  • Jednolitość: gwarantując brak mostków termicznych w swojej powłoce.
  • Trwałość właściwości:  utrzymuje swoje parametry izolacyjne przez wiele lat.
  • Dopasowuje się do podłoża: przyjmując jego kształt. Nie zostawiając wolnych przestrzeni między materiałami.
  • Odporność na warunki atmosferyczneIne: nie ulega ona zmianą kształtu pod wpływem zmian temperatury czy wilgotności.

Pianka do dociepleń dachów

Najczęstszym zastosowaniem pianki do dociepleń TermoPiany jest  wykorzystywanie jej do natrysku dachu. Materiał ten jak ostatnia warstwa jest bezpośrednio narażony na czynniki atmosferyczne. Dlatego jego właściwości muszą eliminować dwa największe zagrożenia dla połaci dachowej budynku:

  • brak przecieków wody — gwarantuje szczelność powłoki do wnętrza budynku dające spokój tak mieszkańcom, jak i chroniąc konstrukcję budynku.
  • brak mostków termicznych — które stają się miejscem największej ucieczki komfortowej temperatury. Jednolita powłoka bez łączeń wypełnia każda wolną przestrzeń.

Zastosowanie TermoPiany zapewnia likwidację obu problemów naraz. Zadanie ułatwia też natryskowa metoda aplikacji TermoPiany, przeprowadzana bezpośrednio na istniejące podłoże. Pozwala na łatwe i szybkie stworzenie nowej powłoki dachu. Wykorzystanie metody natryskowej pozwala naszej brygadzie na zrobienie nawet do 1000m2 nowego, gotowego pokrycia dachu. Dlatego bardzo często decydują się na nią właściciele hal przemysłowych, magazynów oraz budynków produkcyjnych. Jej przewagą jest lekkość, nieobciążająca zbytnio konstrukcji dachu, w porównaniu z innymi tradycyjnymi materiałami. Decyzja o zastosowaniu TermoPiany będzie oznaczać korzyści w postaci zlecenia wykonanego szybko i w sposób niezakłócający pracy wewnątrz budynku.

Proces instalacji izolacji natryskowej

Proces docieplania dachu pianką wymaga odpowiedniego przygotowania powierzchni. Poniżej przedstawiamy kroki niezbędne do skutecznej instalacji izolacji:

  • ocena stanu poszycia dachowego — przed rozpoczęciem prac, konieczne jest przeprowadzenie dokładnej oceny stanu dachu. W tym wykrycie ewentualnych uszkodzeń lub wycieków. W razie potrzeby należy dokonać niezbędnych napraw przed przystąpieniem do aplikacji docieplenia. Wraz ze sprawdzeniem dokonuje się niezbędnych pomiarów
  • przygotowanie powierzchni — następnym krokiem jest odpowiednie przygotowanie powierzchni dachu. Oznacza to usunięcie wszelkich zabrudzeń oraz zapewnienie płaskiej i stabilnej powierzchni.
  • aplikacja pianki poliuretanowej — materiał ten jest nanoszony przy użyciu metody natryskowej, która pozwala na dokładne pokrycie całej powierzchni.
  • malowanie nowej powłoki — piankę powinno się zabezpieczyć przed promieniami UV. Idealnie do ochrony pianek poliuretanowych zastosowanych na zewnątrz budynków sprawdza się farba Izolbest, której firma TermoPian jest producentem i dystrybutorem. Ochrona powłoki poprzez malowanie zawsze powinna być wliczona w cenę całej usługi.

Najnowsze trendy w izolacji

Docieplenie dachu jest kluczowym elementem utrzymania odpowiedniej temperatury w budynku oraz redukcji strat ciepła. Najnowsze regulacje prawne oraz większa świadomość na temat naszego środowiska powodują, że w ostatnich latach, coraz większą popularnością cieszy się stosowanie materiałów do ocieplenia. W tym pianki poliuretanowej (PUR) zamkniętokomórkowej. Docieplenie dachu tym materiałem to skuteczny sposób na poprawę izolacji budynku oraz ułatwi utrzymanie wygody jego mieszkańcom. Do tego liczne korzyści wymienione wcześniej sprawiają, że  izolacja natryskowa z pianki stanowi niezawodne rozwiązanie dla każdego rodzaju dachu.

Pamiętaj, zanim przystąpisz do docieplenia pianą poliuretanową, upewnij się, że korzystasz z usług doświadczonego wykonawcy, który zagwarantuje profesjonalne wykonanie prac.