Bloki mieszkalne to popularny sposób na życie w mieście – wiele mieszkań w jednym budynku. Dach w takim bloku odgrywa bardzo ważną rolę. Chroni przed deszczem, śniegiem i wiatrem, a do tego wpływa na to, czy zimą jest ciepło, a latem nie za gorąco. Zazwyczaj dachy tych nieruchomości pokryte są papą, która dobrze radzi sobie z wilgocią. Niestety, z czasem dach może się zużywać. Pojawiają się przecieki, traci się ciepło, albo trudno znaleźć źródło problemu, gdy trzeba coś naprawić. Warto więc wiedzieć, jak zadbać o dach i kiedy trzeba pomyśleć o remoncie. W Polsce pierwsze bloki z płaskimi dachami zaczęto budować na większą skalę po II wojnie światowej. Wtedy była to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych dachów spadzistych. Łatwiejsza do wykonania i tańsza, co miało duże znaczenie w czasie szybkiej odbudowy miast.
Jak wygląda dach w bloku?
Typowy polski dach bloku to zazwyczaj konstrukcja płaska, pokryta papą. Jest to rozwiązanie wybierane ze względu na względnie niski koszt i łatwość wykonania. To także funkcjonalność – płaski dach oferuje przestrzeń na kluczowe elementy instalacyjne niezbędne dla całego budynku. Wśród tych elementów znajdują się m.in. kominy wentylacyjne, odpowiedzialne za prawidłową wymianę powietrza w mieszkaniach. Istotną rolę odgrywają też rynny, których zadaniem jest skuteczne odprowadzanie wody opadowej. Nie mniej ważna jest warstwa izolacyjna, zapewniająca komfort termiczny mieszkańcom, chroniąc przed utratą ciepła i hałasem z zewnątrz. Jednak pomimo tej prostej konstrukcji i rozwiązań, dachy płaskie, jak każde inne, narażone są na różnego rodzaju problemy.
Najczęstsze problemy z dachem
- Przecieki – najczęstszy problem. Przyczyną są zazwyczaj uszkodzenia papy albo zniszczona izolacja. Przeciekający dach to wilgoć w mieszkaniu, a z czasem też pleśń i grzyb, co nie służy zdrowiu.
- Brak ocieplenia – starsze bloki często mają dachy bez odpowiedniej izolacji. Zimą mieszkania są wtedy zimne, a rachunki za ogrzewanie idą w górę. Wilgoć wewnątrz dachu może też niszczyć jego konstrukcję.
- Połączenia powierzchni poziomej z pionową — na styku połaci dachowej z np. kominami z upływem czasu coraz ciężej materiałom utrzymać szczelność.
- Nowoczesne rozwiązania — coraz częściej stosuje się panele fotowoltaiczne albo tworzy zielone dachy z roślinności. Zwiększa to ryzyko m.in. przecieków oraz integralności poszycia.
Rozwiązanie problemów – TermoPiana
Dobrym sposobem na naprawę i ocieplenie dachu bloku jest użycie materiału o nazwie TermoPiana. To specjalna pianka, która szczelnie pokrywa dach, chroniąc przed wodą, zimnem i gorącem. Dzięki niej można pozbyć się przecieków i poprawić termoizolację, co oznacza zmniejszenie kosztów ogrzewania.
Ten materiał izolacyjny, który po nałożeniu tworzy jednolitą, szczelną warstwę. Bez łączeń, szpar czy dziur, przez które mogłaby się przedostawać woda albo uciekać ciepło. Do tego świetnie sprawdza się na dachach płaskich, dopasowując się do każdej powierzchni, nawet jeśli ta nie jest idealnie równa. Dlatego oprócz płaskiego poszycia często stosuje się ją też na kominach czy pionowych ściankach. Dzięki temu eliminuje ryzyko przecieków i poprawia izolację termiczną całego budynku. Mieszkania stają się cieplejsze zimą, a latem mniej się nagrzewają.
Jedną z jej kluczowych właściwości, która wyróżnia ją na tle tradycyjnych materiałów, jest doskonała przyczepność do wielu różnorodnych podłoży. Dzięki temu TermoPiana może być aplikowana bezpośrednio na istniejące pokrycia. Takie jak stara papa, blacha trapezowa, falista i płaska czy beton. Pozwala to zaoszczędzić na koszcie demontażu starego pokrycia i jego utylizacji.
Kolejną zaletą jest szybkość wykonania. Cały proces przykładowo ocieplenia dachu na z papy pianką TermoPiana trwa znacznie krócej niż tradycyjne metody. Nie ma potrzeby zrywania starego pokrycia, więc nie generuje to dodatkowego bałaganu ani wysokich kosztów. Prace przebiegają sprawnie i nie są uciążliwe dla mieszkańców – nie trzeba nawet opuszczać mieszkania w trakcie remontu.
TermoPiana to także inwestycja na wiele następnych lat. Materiał jest trwały, odporny na warunki atmosferyczne i nie traci swoich właściwości z czasem. To oznacza, że dach będzie dobrze zabezpieczony przez wiele sezonów, a wspólnota uniknie częstych napraw i dodatkowych kosztów w przyszłości.
Jak wygląda krok po kroku proces remontu dachu bloku?
Każdy zainteresowany taką naprawą powinien zadać kilka podstawowych pytań:
-
Jaki jest aktualny problem z dachem?
TermPiana jest rozwiązaniem na problemy z nagrzewaniem, wychładzaniem się budynku. Skutecznie radzi sobie także z uszczelnieniem powłoki dachowej.
-
Czy robi firma wykonawcza najpierw (oględziny, pomiary)?
Oczywiście już do przygotowania dokładnej oferty nas specjalista przyjedzie na miejsce. Jego obecność pozwoli dokładnie zmierzyć powierzchnie dachu oraz ułatwi znalezienie źródła jego problemów.
-
Ile trwa przygotowanie i sama realizacja?
Przygotowanie wraz z wykonaniem całości prac dla dachu bloku o powierzchni 400 m2 może zająć nawet tylko 2 dni. Dużo zależy od zastosowanej grubości materiału.
-
Czy mieszkańcy muszą się do czegoś przygotować?
Mieszkańcy nie muszą nic przygotowywać. Jedynie osoba odpowiedzialna za wejście na dach, musi pracownikom udostępnić tą możliwość.
Mając odpowiedzi na te pytania można świadomie podejmować decyzję.
Komu zlecić remont dachu?
Warto postawić na sprawdzoną wykonawcę. Równie istotny jest wykorzystywany materiał i jego właściwości. Termopian to firma z doświadczeniem, która specjalizuje się w naprawie warstwy ocieplania i hydroizolacji dachów w bloku. Używamy TermoPiany i oferują kompleksową usługę – od oceny stanu dachu, po wykonanie całej izolacji wraz z gwarancją.
Jeśli chcesz zobaczyć konkretne przykłady naszych już wykonanych prac, sprawdź zakładkę Realizacje na stronie firmy: https://termopian.com.pl/realizacje/. Znajdziesz tam zdjęcia, opisy i szczegóły projektów. Pokazują one, jak wygląda efekt końcowy prac i jakie korzyści przyniósł remont dachu dla spółdzielni lub wspólnot mieszkaniowych.
Remont dachu w bloku to poważne przedsięwzięcie – chodzi przecież o komfort i bezpieczeństwo wielu mieszkańców. Dlatego tak ważne jest, by zlecić to zadanie firmie, która zna się na rzeczy i ma doświadczenie z budynkami wielorodzinnymi. Mamy wieloletnie doświadczenie we współpracy ze spółdzielniami i wspólnotami mieszkaniowymi na terenie całej Polski. Wśród zrealizowanych zleceń znajdują się zarówno dachy na dużych osiedlach, jak i mniejsze bloki.
Częste pytania
Czy każdy może wejść na dach bloku?
Nie tak po prostu. Dach to część wspólna budynku, więc zazwyczaj potrzebna jest zgoda zarządcy lub wspólnoty mieszkaniowej. Czasem dostęp jest możliwy przy okazji prac naprawczych.
Kto płaci za naprawę dachu?
Za dach odpowiada spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa. Jednak to część wspólna, więc koszty remontu są dzielone między wszystkich właścicieli mieszkań – zazwyczaj proporcjonalnie do wielkości lokalu.
Co wpływa na koszt remontu dachu?
Ludzie często chcą wiedzieć: „Ile to będzie kosztować?” – nawet w przybliżeniu. Można dodać ogólną listę czynników:
-
Powierzchnia dachu
-
Stan obecnego pokrycia
-
Zakres napraw (czy to tylko izolacja, czy też naprawa konstrukcji)
-
Wybór materiału
-
Dostępność dachu i jego wysokość
Możesz zaznaczyć, że każda wycena powinna być indywidualna, ale dobrze, żeby czytelnik wiedział, od czego zależy cena.
Co zrobić, jeśli dach przecieka i zaleje mi mieszkanie?
W takiej sytuacji warto jak najszybciej zgłosić sprawę zarządcy budynku. Jeśli dach nie był odpowiednio utrzymany, możesz ubiegać się o odszkodowanie – od wspólnoty, firmy wykonującej poprzedni remont lub ubezpieczyciela (jeśli masz ubezpieczenie mieszkania).
Jak konserwować dachu po remoncie?
Żeby służył jak najdłużej należy wykonywać:
-
Regularne przeglądy techniczne (np. raz na rok)
-
Czyszczenie rynien
-
Usuwanie liści, śniegu, gałęzi
-
Zgłaszanie wszelkich niepokojących oznak (zacieki, pęknięcia)
Dach bloku to nie tylko „daszek” – to ważny element budynku, który wpływa na codzienny komfort życia. Jeśli pojawiają się przecieki, wilgoć czy zimno w mieszkaniu, warto działać. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, takim jak TermoPiana, można szybko i skutecznie rozwiązać problemy. A spółdzielnia, jak i wspólnota powinna dbać o dach regularnie – bo lepiej zapobiegać niż później płacić za szkody.