Piana PUR – co to jest? Najczęstsze pytania dotyczące izolacji i ocieplenia natryskową pianą poliuretanową

Co to jest pianka PUR? Nowoczesna technologia?

Pianka pur to dwukomponentowy surowiec, który w połączeniu tworzy wysokiej klasy materiał izolacyjny. Wytwarza się go na miejscu realizacji prac, wykorzystując do tego specjalistyczny sprzęt. Obecnie jest to jeden z najlepszych sposobów dociepleniowych, który znalazł zastosowywanie w wielu miejscach. Najczęściej stosuje się go do ocieplania obiektów budowlanych. Czy to nowoczesna technologia? Tak, jest nowsza niż wełna mineralna czy styropian. Nasza firma wykorzystuje ją jednak od ponad 30 lat, skutecznie przeprowadzając termoizolację budynków. W praktyce najpopularniejsze są 2 odmiany. O strukturze otwartych i zamkniętych komórek.

Świeżo po natrysku pianki poliuretanowej
Piana pur na dachu

Czym różnią się piany pur: zamkniętokomórkowa i otwartokomórkowa?

Pomimo wielu podobieństw  jak technika nakładania czy niektóre właściwości jak przyczepność oraz brak tworzenia mostków termicznych bardzo się różnią. Między innymi: wagą, strukturą oraz gęstością, Wybór odpowiedniego rodzaju na pewno najlepiej doradzi specjalista. Najważniejsze różnice warto jednak poznać. Znajdują się one w tabelce poniżej.

Piany poliuretanowe:

Otwartokomórkowa:

 

  • Współczynnik przewodzenia ciepła: 0,038 [W/mK]
  • Gęstość: Piany otwartokomórkowej jest kilkukrotnie mniejsza od rodzaju z zamkniętymi komórkami. Przez to waga całości powłoki 10 cm na 100m2 to tylko: 100 kg.
  • Wzrost: Przy izolacji natryskowej jednej warstwy rośnie około 10 cm.
  • Właściwości izolacyjne: Dobrze zatrzymuje ciepłe powietrze w pomieszczeniu w zimowym okresie. W letnie upały zaś dłużej utrzymuje niższą temperaturę.
  • Przepuszczalność pary wodnej: Nie należy bać się o działanie wilgoci. Piana posiada bardzo dobry współczynnik paroprzepuszczalności na poziomie 3-4 µ.
  • Miejsce zastosowania: Pianę otwartokomórkową stosuje się wewnątrz budynków. Na poddasza, stropy czy sufity.

 

Zamkniętokomórkowa:

 

  • Współczynnik przewodzenia ciepła: 0,024 [W/mK]
  • Gęstość: Piana o strukturze zamkniętych komórek ma powyżej 90% zamkniętych komórek. Dużo większa gęstość powoduje zwiększenie jej twardości. Przy aplikacji 10 cm waga na powierzchni 100m2 wynosić będzie jedynie około 500 kg.
  • Wielkość wzrostu: Pojedyncza warstwa wzrasta do około 2 cm.
  • Izolacyjne właściwości: Oprócz bardzo dobrej izolacyjności termicznej gwarantuje także hydroizolację.
  • Przepuszczalność pary wodnej: Duża mniejsza przepuszczalność wilgoci od rodzaju otwartokomórkowego. Stosuje się go na dachach płaskich, najczęściej na stare podłoże z papy. Przez co nie zaburza wcześniej ustalonych kanałów wentylacyjnych.
  • Miejsce zastosowania: Rodzaj zamkniętokomórkowy wykorzystuje się do ocieplania elementów zewnętrznych. Dachów i stropodachów, fundamentów, posadzki, a nawet ścian zewnętrznych.

Jakie są najważniejsze właściwości fizyczne pianki poliuretanowej PUR?

Wraz z wykorzystaniem piany pur zamkniętokomórkowej otrzymuje się wiele zalet. Z najważniejszych cech można wymienić: właściwości ocieplające i wodoszczelne. Zapewnia brak mostków cieplnych w nowej bezspoinowej szczelnej powłoce, wysoką przyczepność do podłoża. Do tego daje gwarancję żadnych zmian kształtu oraz paroprzepuszczalnosć ułatwiająca przegrodzie budowlanej odprowadzenie wilgoci. Warto dodać, że ocieplenie tym materiałem jest bardzo lekkie. Obciąża konstrukcję dachową tylko do około 2 kg na m2 (w przypadku natrysku średniej grubości 3 cm).  Jej wzrost powoduje wypełnienie wszystkich szczelin oraz dziur, które mogłyby naruszać jedność przewodności cieplnej nowej powłoki. Do tego dochodzi jeszcze trwałość. Wyróżnia się także poprzez odporność na szeroki zakres temperatur oraz utrzymanie właściwości przez cały okres użytkowania, czyli minimum 20 lat.

Jakie są zalety ocieplenia metodą natryskową?

Na czym polega ocieplanie natryskowe? Wykorzystując profesjonalny sprzęt m.in. agregat, maszynę podającą surowiec poprzez węże aż do pistoletu. W nim piana zamkniętokomórkowa łączy się następnie lądując na zleconym podłożu. Samej pianki nie trzeba nosić, co przy wysokich obiektach staje się bardzo problematyczne.

Jakie zalety daje metoda natryskowa?

  • ułatwia prace dzięki możliwości dostania się nawet miejsca trudnodostępne lub problematyczne dla innych wyrobów,
  • zwiększa dokładność wykonania prac,
  •  zapewnia szybkie wykonanie nawet do 1000m2 przy sprzyjających warunkach pogodowych,
  • przyśpiesza pracę reszty inwestycji inwestora nie kolidując z kolejnymi etapami.

Gdzie można zastosować poliuretanowy materiał izolacyjny?

Pianka pur dzięki swojej przyczepności może być zastosowana na różnego rodzaju podłoża. Między innymi: papę, blachę, beton, a nawet drewno. Najczęściej nie trzeba demontować starej powłoki. Jej zastosowanie jest uniwersalne. Idealnie izoluje na budynkach przemysłowych, halach, magazynach, biurowcach. Sprawdza się także przy budynkach jednorodzinnych oraz wielorodzinnych jak bloki.

Jaką grubość izolacji termicznej wybrać?

Od grubości natryśniętej powłoki zależy ostateczny współczynnik izolacyjności całej przegrody budowlanej, czyli jakość ocieplenia na dachu budynku. Zasada jest prosta: większa grubość pianki = lepsza izolacja. Przy wyborze grubości ocieplenia klient może skorzystać z naszej pomocy telefonicznej, formularza wyceny albo specjalnie do tego zadania stworzonej podstrony internetowej. Lepsze parametry przekładają się na większe oszczędności za ogrzewanie i klimatyzację. Hydroizolacje zapewni nam już aplikacja TermoPiany o średniej grubości 3 cm.

 

Porównanie ocieplania pianką pur do tradycyjnych materiałów

Tabelka porównująca materiały

Co to jest piana poliuretanowa — TermoPiana i czym się wyróżnia?

TermoPiana jest materiałem bazującym na piance poliuretanowej zamkniętokomórkowej. Wyróżnia się od innych pianek niebieskim kolorem oraz udokumentowaną wodoszczelnością. Jest innowacyjnym rozwiązaniem w zakresie ocieplania i hydroizolacji przegród budowlanych. Została zaprojektowana i stworzona z naszego 30-letniego doświadczenia w wykonywaniu ociepleń i hydroizolacji na rynku budowlanym. Jakie parametry ma nasza pianka – TermoPiana? Współczynnik izolacyjności wynosi: λ = 0,024 W/mK.

Aplikacja piany pur
Wykończenie dachu z pianki

Najczęstsze pytania dotyczące piany pur:

Co ją może zniszczyć?

Piana jest odporna na rozpuszczalniki oraz większość chemikaliów. Niszczycielski proces samej piany wywołują promienie UV i przed nimi trzeba ją zabezpieczyć. TermoPiana ma określony stopień degradacji spowodowany wpływem UV. Nasza firma Termopian zaleca zabezpieczenie z zewnątrz specjalistyczną farbą do pianek pur o nazwie Izolbest. Sami ją produkujemy, stosujemy oraz gwarantujemy jej jakość.

Ile kosztuje natrysk?

Na koszt ocieplenia zewnętrznego wpływa wiele czynników. Między innymi takich jak: grubości izolacji czy miejsce realizacji zadania. Przez co wykonanie usługi aplikacji naszej pianki nie posiada stałego cennika. Na naszej innej podstronie można znaleść przybliżoną cenę pianki poliuretanowej. Dokładniejszy koszt kompleksowej realizacji można uzyskać bardzo łatwo poprzez kontakt telefoniczny. Doradca poda wstępną wycenę i umówi się na bezpłatną wizję lokalną w celu przedstawienia dokładnej kwoty realizacji.

Kto może wykonać ocieplenia pianą pur?

Co do zasady, w branży budowlanej oprócz zastosowania dobrych produktów, trzeba korzystać ze sprawdzonego wykonawcy. Do zastosowania zamkniętokomórkowej piany najlepiej wybrać odpowiedniego wykonawcę z dużym doświadczeniem. Firma Termopian zaizolowała nią ponad 1 000 000m2 powierzchni w przeciągu swojego ponad 30-letniego działania.

Ile trwa realizacja izolacji tym materiałem?

Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych jesteśmy w stanie zrobić nawet do 1000m2 w jeden dzień. Takie tempo prac pozwala wykonawcom na zrobienie domu jednorodzinnego lub małego obiektu komercyjnego w jeden dzień. Pozwala na to profesjonalna ekipa oraz metoda natryskowa, polegająca na wykorzystaniu profesjonalnego sprzętu do aplikacji bezpośrednio na zlecone podłoże.

W jakich warunkach atmosferycznych można wykonać pracę ?

Żeby wykonać natrysk piany, musi być zachowana:

  • temperatura podłoża powyżej 10°C
  • temperatura powietrza powyżej 12°C
  • wilgotność względna powietrza nie może przekraczać 70%
  • prędkość wiatru poniżej 2,5 m/s
  • brak opadu deszczu

Jaką otrzymuje się gwarancję na nową powłokę?

Firma Termopian udziela gwarancji na swoje usługi. Na remont dachu poprzez natrysk piany poliuretanowej udzielamy gwarancji 5 lat na szczelność poszycia dachowego. Może ona być przedłużona nawet do 20 lat, dzięki wykonywanym konserwacjom.

Czy można chodzić po nowej powłoce?

Tak po nowej powłoce można chodzić. Zalecane jest obuwie płaskie o miękkiej podeszwie w celu rozłożenia ciężaru na powierzchni. Na piance nie można składować ciężkich elementów o ostrych krawędziach. Wytrzymałość piany zamkniętokomórkowej na ściskanie wynosi nie mniej niż 300 Kpa.

Czy jest jakaś dokumentacja do wykorzystanych materiałów?

Do każdego wyrobu użytego w realizacji posiadamy pełną dokumentację. Dla TermoPiany to między innymi: Krajowa Ocena Techniczna, Atest Higieniczny Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH oraz Deklaracje Właściwości Użytkowych.

Jak konserwować dach z piany?

Poprzez odnowienie powłoki chroniącej przed promieniowaniem UV. Przy wykonaniu usługi przez naszą firmę zalecamy odnowienie jej co 5 lat. Nasze realizacje kontrolujemy na bieżąco, jesteśmy w kontakcie z klientami, w razie potrzeby szybko reagując. Innym sposobem jest zakup farby Izolbest we własnym zakresie od firmy Termopian. Została ona stworzona jako ochrona przed promieniowaniem UV dla piany poliuretanowej i idealnie się w tym sprawdza.

Odśnieżanie dachu z pianki?

Do odśnieżania nie powinien być używany sprzęt mechaniczny. Należy odśnieżać ręcznie przy użyciu narzędzi bez ostrych krawędzi. Czynność zgarniania śniegu należy wykonywać z najwyższą ostrożnością, pozostawiając warstwę 5-10 cm śniegu. Nie należy gromadzić śniegu.

Czy jest ekologiczna?

Jak najbardziej nasza piana poliuretanowa – TermoPiana jest ekologiczna. Poprzez jej zastosowanie przy modernizacji lub remoncie budynku zmniejszamy późniejsze zużycie energii oraz redukujemy CO2 wprowadzane do atmosfery. Jeżeli z jakiegoś powodu materiał zostanie zdjęty, podlega recyklingowi i ponownemu użyciu do produkcji nowych wyrobów.

Piana pur a fotowoltaika?

Technologie działają na korzyść inwestora, nie kolidując ze sobą. Obie na celu mają zmniejszenie kosztów za zużycie energii przez użytkownika. Najlepiej wykonywać remont górnego poszycia pianą PUR w czasie uzgadniania montażu paneli fotowoltaicznych. Pozwoli to skonsultować wykonawców np. w sprawie mocowań paneli słonecznych.

Gdzie można uzyskać doradztwo techniczne chcąc ją zastosować?

Najlepsze doradztwo uzyskają Państwo od naszych ekspertów. Pod numerem telefonu 32 / 214-45-80 lub drogą mailową: termopian@termopian.com.pl. Doradzaliśmy w wielu typowych i nietypowych sytuacjach, zawsze starając się przedstawić najefektywniejsze i najkorzystniejsze rozwiązanie dla klienta.

Po wszystkich pracach
Powłoka dachowa przy odbiorze