Piana zamkniętokomórkowa. Zastosowanie pianki pur na dachu budynku biurowego.

struktura piany zamkniętokomórkowej

Budynki biurowe to jeden z najważniejszych elementów każdej metropolii. Są one miejscem pracy dla milionów ludzi na całym świecie, mając ogromny wpływ na środowisko naturalne. Warto zauważyć, że duże zgromadzenia ludzi bardzo często prowadzą do m.in. dużego zanieczyszczenia terenu. Dlatego coraz większą wagę przykłada się do ochrony środowiska. Naprzeciw aktualnych potrzeb wychodzi jeden z najlepszych materiałów do ocieplenia i hydroizolacji — piana zamkniętokomórkowa.

Czym jest ten produkt i jak działa? Dlaczego warto wybrać go do izolacji dachu oraz jakie korzyści przynosi ta inwestycja? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz poniżej. Przekonaj się, że przy wyborze odpowiedniego materiału uzyskasz zarazem komfort cieplny i oszczędność energii.

Zastosowanie pianki zamkniętokomórkowej. Budynki biurowe a nowoczesne technologie.

W dzisiejszych czasach technologia odgrywa ogromną rolę w życiu codziennym każdego człowieka. Pomaga nam w pracy, uczeniu się i wielu innych dziedzinach. Ma również duży wpływ na budownictwo, a zwłaszcza na budynki biurowe. Trudność budowania tych obiektów wymusza na inwestorach wykorzystanie najnowszych technologii. Ułatwią one sprostanie potrzebom budowniczym, a później osobom w nich znajdujących się, klientom, jak i pracownikom. Oczekują oni, że będą przebywali w komfortowych warunkach. Biurowce muszą także spełniać szereg norm. Być: trwałe, odporne, elastyczne oraz ekologiczne. Ekologiczny budynek biurowy to taki, w którym zastosowano dobre materiały izolacyjne. Dzięki nim m.in.:

  • ogranicza się wydzielanie CO2,
  • zmniejsza zużycie środków potrzebnych do ogrzewania oraz chłodzenia,
  • minimalizują hałas,
  • zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób u osób pracujących w nim.

Ponadto ekologiczny budynek biurowy powinien mieć dostęp do światła dziennego i posiadać systemy ogrzewania i wentylacji. Jednym z najważniejszych elementów budynku biurowego jest jego dach. Sposobów na zagospodarowanie dachów biurowców jest wiele. Z pomocą przychodzi zastosowanie piany o strukturze zamkniętych komórek. Można ją wykorzystać przy nowoczesnych obiektach, ale także budynkach powstałych w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Zastosowanie jej ma na celu uzyskanie lepszych parametrów cieplnych oraz likwidację możliwych przecieków. Można ją stosować na dachach pokrytych m.in. blachą, betonem lub papą.

Właściwości piany zamkniętokomórkowej

Piana zamkniętokomórkowa to materiał izolacyjny, który jest stosowany m.in. do ocieplania dachów budynków biurowych. Jest to piana poliuretanowa, która charakteryzuje się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną oraz wysoką trwałością. Ma strukturę w ponad 80% zamkniętych komórek, które stanowią idealny izolator. Dzięki temu skutecznie chroni przed utratą ciepła. Zaletą tego materiału jest bardzo dobrze przyleganie do powierzchni dachu. W ten sposób zapobiegamy utracie ciepła z budynku i oszczędzamy na kosztach ogrzewania. Z innych zalet odmiany zamkniętokomórkowej można wymienić również bardzo szybki montaż. Można ją nanosić na różne powierzchnie dachu. Po naniesieniu pianki na dachu tworzy się jednolita warstwa izolacyjna. Warto zaznaczyć, że jest ona odporna na działanie wielu czynników atmosferycznych. Dzięki temu, że jest to materiał o dużej gęstości i elastyczności, często nazywa się ja twardą. Jest też wodoszczelny. Podsumowując, to doskonałe rozwiązanie dla izolacji termicznej dachu budynków biurowych.  Jego właściwości izolacyjne pozwalają na oszczędność energii. Zapewniając przy tym komfortowe warunki pracy wewnątrz budynku.

piana zamkniętokomórkowa
dach z piany zamkniętokomórkowej

Natryskowa pianka poliuretanowa — zalety użycia w budynkach o przeznaczeniu biurowym

Piana pur to materiał izolacyjny posiadający jeszcze wiele zalet. Niska masa, niska przewodność cieplna, elastyczność oraz odporność na rozciąganie to kolejne z nich. Doskonale sprawdzi się w przypadku dachów o nietypowych kształtach. Z łatwością uszczelni także dachy, na których znajdują się:

  • klimatyzatory,
  • panele fotowoltaiczne,
  • rury przemysłowe,
  • instalacje odgromowe,
  • anteny,
  • wiązki kabli,
  • wentylatory lub otwory wentylacyjne,
  • otwory odprowadzające wodę.

Przewagą piany pur są jej właściwości oraz metoda jej zastosowania. Nowa powłoka dachu łączy ze sobą likwidację mostków termicznych z wodoszczelnością. Zwiększenie grubości z pianki poliuretanowej utrzymuje jej cechy hydroizolacyjne. Natomiast poprawia jej właściwości termiczno-izolacyjne. Po nowej powłoce można chodzić oraz ją odśnieżać. Dachy obiektów biurowych posiadają duże powierzchnie, przez co dużo trudniej pozbyć się z nich wody opadowej. Zastoiny wody są czymś normalnym dla piany pur i nie wpływają negatywnie na jej właściwości.

Możliwość użycia pianki bez zdejmowania poprzedniego pokrycia pozwala na jego zastosowanie bez zwiększenia niepotrzebnych kosztów dla inwestora. W tym utylizacji poprzedniego pokrycia. Zastosowanie piany pur ograniczy wydzielanie dwutlenku węgla do środowiska. Zmniejszy też nakłady na utrzymanie komfortowych warunków dla pracowników obiektów biurowych. W przypadku likwidacji powłoki materiał ten podlega recyklingowi oraz ponownemu użyciu.

Piana zamkniętokomórkowa a inne możliwości ocieplania dachów

Piana może pewnie konkurować z innymi, najczęściej używanymi materiałami takimi jak:

  • sztywne płyty z wełny mineralnej,
  • styropian,
  • membrany foliowe,
  • folie PVC,
  • membrany z EPDM.

Pianę poliuretanową nakłada się poprzez zastosowanie metody natryskowej. Technika ta przyśpiesza pracę, a zarazem sprawia, że nowa powłoka nakładana jest dokładniej. Pianka ściśle przylega do podłoża, a w kolejnych warstwach do siebie. Przez co nie posiada żadnych łączeń lub spojeń. Natryskowa aplikacja izolacji ułatwia wypełnienie materiałem łączeń powłoki dachowej ze stabilizatorami czy elementami, które są trwale złączone z dachem. Jak wentylatory czy klimatyzatory. Ułatwia także wejście materiału na pionowe elementy jak murki. Izolacja natryskowa umożliwia dotarcie w trudnodostępne miejsca i nie pozostawiając szczelin, przez które woda próbowałaby się przedostać lub uciec ciepłe powietrze.

dach budynku biurowego
dach biurowca z piany zamkniętokomórkowej

Dlaczego warto zdecydować się na termiczną piankę pur zamkniętokomórkową do izolacji dachu

Jeśli planujesz izolację dachu swojego budynku biurowego, z pewnością zastanawiasz się, jakie materiały wybrać. Może szukasz sposobu na zwiększenie energooszczędności swojego budynku biurowego? Jednym z najlepszych rozwiązań jest więc pianka poliuretanowa o strukturze zamkniętych komórek. Co więcej, grubość ocieplenia z piany można dopasować do indywidualnych potrzeb każdego budynku biurowego. Minimalną jest średnia warstwa 3 cm. Zwiększając ją, poprawia się parametry ociepleniowe. Jej lekkość nie obciąża konstrukcji dachu i nie wymaga stosowania dodatkowych elementów wzmacniających. Materiał ten stosuje się na dachy płaskie, o niewielkim skosie czy szedowe. Nakładanie nowej warstwy ocieplenia nie ingeruje w żaden sposób w prace wewnątrz budynku.

Nasza piana pur – TermoPiana

Dachy budynków biurowych powinny zatem spełniać dwie role – uszczelniać przed przeciekami oraz ocieplać. Jako wykonawca takich dachów proponujemy Państwu wykorzystanie naszego materiału. Materiał na bazie piany poliuretanowej zamkniętokomórkowej idealnie sprawdził się na dachach o dużych powierzchniach. Między innymi na dachach obiektów biurowych. Posiadamy sprzęt oraz doświadczenie w wykonywaniu podobnych zadań. Dzięki temu inwestor po wykonanej realizacji będzie wiedział, że dokonał najlepszego wyboru.